Ова за Раиконен е прва пол позиција по девет години или вкупно 17.та во кариерата.

Веднаш до него во првиот ред ќе биде неговиот клупски колега Себастијан Фетел, кој имаше заостанување од 0.043 секунди, а третопласиран е Валтери Ботас од Мерцедес со 0.045 секунди.

Клупскиот колега на Ботас, Луис Хамилтон имаше проблеми со болидот и го освои 13.то место во квалификациите.

Во вториот ред заедно со Ботас ќе биде Макс Ферстапен со болидот на Ред Бул, додека неговиот клупски колега Даниел Рикардо е петтопласиран.
Во пресрет на утрешната трка Фетел (104) има шест поени повеќе од Хамилтон (98).

Стартот на трката е утре во 14 часот. 

Датум на објава: сабота, 27 мај 2017 во 16:46
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар