Во „малото финала“, односно дуелот за третото место, ќе играат двете првопласирани екипи од регуларниот дел на сезоната, се уште актуелниопт првак ЦСКА Москва и мадридски Реал. Почетокот на натпреварот е од 17 часот.

Во битката за титулата ќе се сретнат домаќинот Фенербахче и атински Олимпијакос.

За турската екипа ова е второ финале во Евролигата, во кое ќе атакува на прва титула. Доколку Фенербахче успее да ја освои шампонската титула, тоа воедно ќе значи и трет шампионски трофеј за поранешниот македонски репрезентативец Перо Антиќ, кој како играч на Олимпијакос има два трофеи.

Финалниот меч во Евролигата меѓу Фенербахче и Олимпијакос ќе започне од 20 часот. 

Датум на објава: недела, 21 мај 2017 во 15:27
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар