Избраниците на Марјан Србиновски очекуваат многу тежок дуел против екипата која сезонава покажа најмногу и имаше најдобар учинок во БИБЛ лигата. Но, македонскиот претставник најавува дека нема лесно да се предаде и шансата за конечен успех ќе ја бара во реванш натпреварот пред домашната публика во Куманово.

Во првиот дел од сезоната овие две екипи играа во рамките на А групата. Предноста на домашниот терен се покажа како клучна, па на дуелот во Стара Загора, екипата на Берое победи со 91-70, додека Куманово славеше пред своите симпатизери со 82-72.

- Берое е екипа која игра брза кошарка во постојан ритам, а тоа им го дозволува поголемиот избор на играчи во ротацијата. Наша цел треба да биде да ја анулираме нивната контра доколку сакаме да оствариме позитивен резултати, изјави тренерот Куманово, Србиновски.
За разлика од првите два меча и поголемиот дел од сезоната, Куманово сега ќе биде без услугите на двајцата носители на играта, Александар Костовски кој веќе подолг период е во Романија, и Данило Мијатовиќ кој од неодамна се врати во редовите на МЗТ Скопје.

Куманово е третиот тим од Македонија кој ќе се бори за шампионскиот трофеј. Досега само на Фени Индустри му успеа да ја освои титулата во БИБЛ лигата и тоа во третата сезона на ова натпреварување (2010-2011) кога фајнал-фор турнир се одржа во Кавадарци.

Претходно, во првата сезона (2008/2009) тогашен Фершпед Работнички во финалето загуби од бугарскиот тим Рилски Спортист.
Финалната серија ќе се игра во два натпревари, а доколку резултатот биде израмнет (1-1) тогаш ќе се смета подобрата кош разлика.
Првиот финален меч во БИБЛ лигата меѓу Берое и Куманово, денеска, ќе започне од 17:30 часот. Реваншот во Куманово е предвиден за следниот вторник (18 април) од 19 часот.

Датум на објава: вторник, 11 април 2017 во 12:59
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар