Возачот на Мерцедес оствари време од 1.31.678 минута, оставајќи го зад себе пилотот на Ферари, Себастијан Фетел (1.31.864 мин.).
И во вториот стартен ред на кинеското Гранд-при ќе бидат болидите на овие два тима и тоа редоследно Валтери Ботас (Мерцедес), пред Кими Раиконен (Ферари).

Трката во Шанга е втора во календарот на формула 1 шампионато, по австралиското Гранд-при на кое победи Фетел пред Хамилтон и Ботас.
Стартот на трката во Шангај утре со почеток во 9 часот по македонско време.

Датум на објава: сабота, 08 април 2017 во 14:04
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар