Вестбрук на синоќешниот меч кој неговиот тим Оклахома го загуби на гостувањето кај Феникс со 120:99, ги оствари потребните шест асистенции и на три меча пред крајот на регуларниот дел од сезоната го повтори историскиот успех на легендарниот Оскар Робертсон од сезоната 1961/62.

Најдобриот играч на Тандерс оваа сезона во просек бележеи 31,8 поени, 10,7 скока и 10,4 асистенции, додека пак Робертсон пред 55 години имал просек од 30,8 поени, 12,5 скока и 11,4 асистенции.

Вестбрук на дуелот против Феникс имаше шанса да дојде до 42-от трипл-дабл сезонава и да го мине Робертсон, но не успеа, бидејќи му недостигаа две асистенции. Тој средбата ја заврши со 23 поени, 12 скока и 8 асистенции.

Од останатите натпревраи одиграни ноќеска во НБА лигата го издвојуваме поразот на шампионот Кливленд на домашен терен од Атланта со 100:114 како и минималната победа на Торонто против Мајами со 96:94.

На другите натпревраи беа постигнати следниве резултати: Хјустон - Детроит 109:114, Мемфис - Њујорк 101:88, Далас - Сан Антонио 89:102, Денвер - Њу Орлеанс 122:106, Јута - Минесота 120:113 и ЛА Лејкерс - Сакраменто 98:94.

Датум на објава: сабота, 08 април 2017 во 11:46
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар