Првиот поен за Македонија го донесе Димитар Грабул, кој со убедливи 2-0 во сетови (6:1 и 6:1 во гемови) го победи Максим Булат. По одигрувањето на сингл мечевите ќе следи и мечот во двојки.

Со евентуална победа Македонија ќе го освои првото место во Б групата и во тој случај ќе игра со победникот на групата Ц најверојатно селекцијата на Луксембург.

Продолжението на мечот е закажано за 8:30 часот наутро по македонско време.

Инаку, нашите тенисери денеска постигнаа две победи. Најпрвин во продолжението на вчерашниот дуел ја совладаа Малта со 2:1, а потоа експресно беше победен Исланд со максимални 3:0.

Со пласман во полуфиналето Македонија ќе добие шанса да се бори за влез во Втората Евро-африканска зона.

Датум на објава: петок, 07 април 2017 во 20:40
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар