Воедно со тоа ја прекинаа серијата од три порази. Богдан Богдановиќ со 15 и Никола Калиниќ со 13 поени беа најефикасни кај победникот, додека Тајрис Рајс беше најефикасен на дуелот со 19 поени.

Резултати на синоќа одиграните дуели од оваа рунда: Фенербахче – Барселона 68:65, Бамберг – Галатасарај 79:84, Макаби – Панатинаикос 61:81 и Басконија – Жалгирис 79:84.

Вечерва се играат последните четири натпревари од лигашкиот дел: Дарушафака – Црвена Звезда, ЦСКА Москва – Олимпијакос, Армани Милано – Уникс и Реал Мадрид – Анадолу Ефес.

Победникот од натпреварот Дарушафака – Црвена Звезда ќе биде последниот осми учесник во плеј офот. Седумте првопласирани екипи се веќе познати : Реал Мадрид, ЦСКА Москва, Олимпијакос, Панатинаикос, Фенербахче, Анадолу Ефес и Басконија.

Табела: Реал Мадрид 22-7 (победи-порази), ЦСКА Москва 21-8, Олимпијакос 19-10, Панатинаикос 19-11, Фенербахче 18-12, Анадолу Ефес 17-12, Басконија 17-13, Црвена Звезда 16-13, Дарушафака 15-14, Жалгирис 14-16, Барселона 12-18, Галатасарај 11-19, Бамберг 10-20, Макаби 10-20, Армани Милано 8-21 и Уникс 7-22. 

Датум на објава: петок, 07 април 2017 во 10:30
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар