Првото полувреме го доби екипата на Гонзага со 35:32, а во вториот дел Северна Каролина беше подобра со 39:30.

За Северна Каролина ова е вкупно шеста титула во 11.то финале, а последна ја освои во 2009 година, додека лани беше поразена од Виланова. Гонзага го играше своето прво финале.

Натпреварот го следеа 76.168 гледачи.

Најефикасен на дуелот беше Џоел Бери од Северна Каролина со 22 поена, кој воедно го доби и признанието МВП. Во екипата на Гонзага најдобар играч беше Најџел Вилијамс – Гос со 15 поени и 9 скокови.

За тренерот на шампионот Рој Вилијамс ова беше четврто финале и по третпат успева да триумфира.

Повеќе титули од Северна Каролина имаат само УКЛА – 11 и Кентаки – 8. 

Датум на објава: вторник, 04 април 2017 во 09:35
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар