Таа има 277 поени. Овој скок (од пет места)се должи на поенот освоен на првиот од двата фјучрс турнира на кои настапи во Италија и на следното рангирање таа ќе добие еден поен по елиминацијата во првото коло.

Во конкуренција на двојки Ѓорческа е на 137. место има скок од едно место, додека победата на вториот фјучрс во Италија и поени освоени на тој турнир ќе и бидат впишани на следното рангирање. Ѓорческа од 8 април ќе настапува во квалификациите на ВТА турнирот во Биел Биене во Швајцарија.

Од македонските тенисерки ранг има и Магдалена Стоилковска, која во поединечна конкуренција е на 1.237. место, а во двојки е на 1.180 место. /МИА

Датум на објава: понеделник, 03 април 2017 во 20:04
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар