Календар на Формула 1 трки за 2017 година и возачите на тимовите. 
26.03 Австралија Мелбурн
09.04 Кина Шангај
16.04 Бахреин Шакир
30.04 Русија Сочи
14.05 Шпанија Барселона
28.05 Монако
11.06 Канада Монтреал
25.06 Aзербејџан Баку
09.07 Aвстрија Шпилберг
16.07 Британија Силверстоун
30.07 Унгарија Будимпешта
27.08 Белгија Спа-Франкоршамп
03.09 Италија Монца
17.09 Сингапур Сингапур
01.10 Mалезија Сепанг
08.10 Јапонија Сузука
22.10 САД Остин
29.10 Mексико Мексико Сити
12.11 Бразил Сао Паоло
26.11 Абу Даби

Возачи, тимови:

44 Луис Хамилтон Велика Британија Мерцедес Мерцедес
77 Валтери Ботас Финска Мерцедес Мерцедес

3 Даниел Рикардо Австралија Ред Бул Рено
33 Макс Верстапен Холандија Ред Бул Рено

5 Себастијан Фетел Германија Ферари Ферари
7 Кими Раиконен Финска Ферари Ферари

11 Серхио Перез Мексико Форс Индија Мерцедес
31 Естебан Окон Франција Форс Индија Мерцедес

19 Фелипе Маса Бразил Вилијамс Мерцедес
18 Ланс Строл Канада Вилијамс Мерцедес

14 Фернандо Алонсо Шпанија Мекларен Хонда
2 Стофел Вандорн Белгија Мекларен Хонда

8 Роман Гросжан Франција Хас Ферари
20 Кевин Магнусен Данска Хас Ферари

55 Карлос Саинц Шпанија Торо Росо Рено
26 Данил Квјат Русија Торо Росо Рено

27 Нико Хулкенберг Гермнаија Рено Рено
30 Џолион Палмер Велика Британија Рено Рено

9 Маркус Ериксон Шведска Заубер Ферари
94 Паскал Ферлајн Германија Заубер Ферари

Датум на објава: четврток, 23 март 2017 во 10:44
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар