Македонските репрезентативки во изминатите три викенди се подготвуваа за настапот на квалификацискиот турнир за ЕП 2017. Денеска и утре имаат слободни денови, а со тренинзи ќе продолжат од среда, како последна подготовка пред стартот на турнирот во Скопје.

Противници на Македонија во квалификациската група се Унгарија, Фарски Острови и Молдавија, во ситуација каде најдобро пласираните две селекции од групата обезбедуваат пласман на континенталниот собир.

- Сметам дека имаме реални шанси за пласман на ЕП. Атмосферата во екипата е добра, тоа што ме радува кај девојките е нивната видлива желба за докажување, која заедно со квалитетот и домашниот терен сметам дека може да ни донесе успех во квалификациската група. Унгарија е реален фаворит во групата. Тоа е репрезентација која со истата оваа генерација го освои третото место на ЕП во Скопје кое се играше во 2015 година, но сепак тоа не значи дека планираме против нив да се предадеме. Напротив, фактот што се меѓу најдобрите во Европа ќе ни служи како дополнителна мотивација за што подобар настап. Секако дека ќе играме најдобро што знаеме и против Фарски Острови и Молдавија, со цел да ги обезбедиме посакуваните две победи кои ни носат учество на ЕП, изјави Марковски.

Унгарија, Фарски Острови и Молдавија во Скопје пристигнуваат во четврток, а натпреварите од турнирот ќе се играат во СРЦ „Кале“ во периодот од петок до недела. Македонија, своите натпревари трите дена ќе ги игра во терминот од 19:30 часот.

-Успеавме да стигнеме до видео материјали од нашите противници кои ги анализираме и кои секако ќе ни помогнат, но сметам дека главното од нас зависи. Фокусот на работата го ставаме на агресивноста во одбраната, која понатаму треба да ни отвори можност за брза транзиција и лесни реализации. Во овие девојки има потенцијал и верувам во успешно минување на квалификациите, додаде македонскиот селектор.

Македонија на 17 март игра со Унгарија, на 18 со Молдавија, а на 19 март со Фарски Острови. 

Датум на објава: понеделник, 13 март 2017 во 15:11
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар