Според дополнителен критериум, првото место и победничкиот пехар му припадна на Дренчев. Петопласиран е велемајсторот Звонко Станојоски, исто така член на ШК Алкалоид, кој ја предводи групата од 10 шахисти со по седум поени.

Најуспешна шахистка на турнирот, со освоени пет поени, е ФИДЕ мајсторот Моника Стојковска, членка на ШК Алкалоид и прва табла на Македонската женска репрезентација.

Беа доделени и повеќе специјални награди, за најуспешни јуниори по категории, најдобар ветеран над 65 години и други.

Турнирот помина во одличена фер атмосфера, со заедничка порака до организаторот да се продолжи препознатливата традиција. Вкупниот награден фонд изнесуваше 122.000 денари.

Датум на објава: недела, 19 февруари 2017 во 17:06
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар