Во финалето во шутирање тројки Кемба Вокер имаше 17 поени, а Кајри Ирвинг и Гордон имаа по 20. Во дополнителното шутирање Гордон беше подобар од Ирвинг со 21:18. Ланскиот победник Клеј Томпсон беше елиминиран во првиот круг.

Во финалето во забивање Робинсон беше поуспешен од Дерик Џонс Јуниор (Феникс). Оваа година поради повреда не настапи шампионот од последните две сезони Зек Лавин.

Во натпреварот „скилс челинџ“ победи играчот на Њујорк Кристапс Порзингис, кој во финалето беше Гордон Хејворт од Јута.

Вечерва во два часот по полноќ по македонско време се игра натпреварот Исток – Запад.  

Датум на објава: недела, 19 февруари 2017 во 11:43
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар