Ерни кој досега никогаш не освоил место на подиумот во Светскиот куп, спустот и слаломот ги извози со вкупно време 2:26.33 минути, и за само 0.01 секунда беше побрз од големиот фаворит Марсел Хиршер од Австрија кој мораше да се задоволи со сребрениот медал.

Уште еден Швајцарец се најде на подиумот. Мауро Кависел со заостанување од шест стоти делови од секундата на крајот заврши на третото место и го освои бронзениот медал.

Швајцарците се најуспешна нација во досегашниот тек од шампионатот. Досегашни освојувачи на медали:

1. Швајцарија 6 (3 златни+1 сребрен+2 бронзени);
2. Австрија 5 (1+2+2);
3. Канада 3 (1+1+1);
4. Словенија 1 (1+0+0);
5. Лихтенштајн 1 (0+1+0);
5. Норвешка 1 (0+1+0);
7. Сад 1 (0+0+1). 

Датум на објава: понеделник, 13 февруари 2017 во 15:59
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар