Победникот патеката ја помина со време 1:25.38 минути или пола секунда побрзо од својот сонародник (1:25.89 минути)

Место на подиумот меѓу двајцата канадски скијачи обезбеди Кјетил Јансурд од Норвешка кој беше побавен за 0.45 секунди зад новиот светски шампион.

За 33-годишниот Геј ова беше второ злато од Мундијалите. Тој победи на спустот во Гармиш на СП 2011. Една година претходно Канаѓанецот го освои малиот кристален глобус во супервелеслалом во Светскиот куп. 
 

Датум на објава: среда, 08 февруари 2017 во 15:26
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар