Федерер водеше двапати во текот на мечот, а Надал успеваше да изедначи. Решавачкиот сет почна со водство на Надал од 3:1 во гемови, Федерер направи серија од пет гема и го доби сетот со 6:3.

Ова за Федерер беше петта титула освоена во Мелбурн или вкупно 18.та Грен слем титула во кариерата.

Во меѓусебните мечеви со Надал ова му беше 12.та победа во 35.тиот меч. /МИА

Датум на објава: недела, 29 јануари 2017 во 14:16
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар