Причината за оваа одлука е позитивниот допинг тест на Неста Картер. Со тоа и најдобриот атлетичар на светот Усеин Болт остана без златниот медал.

Картер беше позитивен на метилхексанамин. Покрај Картер без медал останаа и другите тројца од штафетата, Мајкл Фрејтер, Јохан Блејк и Усеин Болт.
По одземањето на златото од штафетата на Јамајка, Болт сега има осум златни олимписки медали.

Златото од Игрите од Пекинг сега е за штафетата на Тринидад и Тобаго, среброто е за Јапонија, а бронзата за Бразил. 

Датум на објава: среда, 25 јануари 2017 во 17:52
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар