Крафт со скоковите од 139 метри во првата и 134,5 метри во втората серија заработи највисоки оценки од судиите на натпреварите кои се одржаа на скокалницата во германскиот ски-центар Оберсдорф.

Зад Австриецот, на второто место се пласира Камил Штохл од Полска со скоковите од 137 и 135 метри, додека третото место му припадна на Михаел Хајбоек од Австрија кој имаше скокови од 135 и 133 метри.

Најдобрите ски-скокачи веќе утре се селат во Гармиш-Партенкирхен, каде традиционално на првиот ден во новата година ќе се одржат натпреварите на оваа скокалница.


Потсетување дека по настапите во Германија, турнејата продолжува во австриските ски-центри Инсбрук ( на 4 јануари) и Бишофсхофен ( на 6 јануари).

Датум на објава: петок, 30 декември 2016 во 19:25
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар