Воедно за Превц ова беше 18. победа во кариерата, 17. подиум сезонава или 44-ти во кариерата.

Превц попладнево во Алмати, Казахстан, имаше скокови од 141 и 137,5 метри.

На второто место се пласира Михаел Хајбек од Австрија со скокови од 138 и 133 метри, а трет беше Северин Фројнд кој двапати прескокна 135 метри.

Пласман во Светскиот куп: Превц 1798 бодови, Фројнд 1199, Хајбок 1098, Кенет Гагнес 1044,...

До крајот остануваат уште седум натпревари, а најдобрите ски-скокачи утре уште еднаш ќе се натпреваруваат во Алмати.

Датум на објава: сабота, 27 февруари 2016 во 17:19
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар