Вон патеката ја мина со време 1:26,55 минута и само по 24 часа од вчерашниот рекорд по број на победи во спуст, со новите бодови изби на лидерската позиција во пласманот од Свесткиот куп.

За Американката ова беше осма победа оваа сезона и вкупно 75. во нејзината кариера.

На второто место се пласира Тина Вајрајтер од Лихтенштајн (1:27.24), а трета беше Викторија Реббенсбург од Германија (1:27.70).

Во генералниот пласман води Вон со 900 бода пред Лара Гут од Швајцарија која има 855 и Фрида Хансдотер од Шведска со 661.

На табелата во Супер-Г, Вон е прва со 300 бода пред Австријката Корнелија Хјутер со 170 и Гут со 161. /МИА

Датум на објава: недела, 24 јануари 2016 во 17:10
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар