Спортинг Хихон ја напушта Примера, а Реал и Барселона се борат на шампионската титула

Екипата на Спортинг Хихон која синоќа одигра нерешено во дуелот со Бетис е третиот тим кој покрај Гранада и Осасуна следната сезона нема да игра во шпанската Примера лига.