Ѓорческа на стартот од квалификациите на УС Опен против Аиава од Австралија

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа во првото коло од квалификациите на УС Опен во Њујорк ќе игра против 17-годишната тенисерка од Австралија Дестани Аиава. Нејзината противничка се наоѓа на 152. место на ВТА листата и има подобар ранг од Ѓореска, која е на 211. место.