недела, 25 јуни 2017 - Трето место за Стефановски на втората трка во Португалија
Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе заврши на третото место на втората денешна трка во португалскиот град Вила Реал. Оваа трка беше прекината откако беа извозени четири кругови, а во два наврати безбедносното возило беше на патеката. На првите две места до прекинот беа: Жолт Сабо од Унгарија и Пламен Кралев од Бугарија.

недела, 25 јуни 2017 - Роси победник на трката во Асен
Валентино Роси победи на денешната трка во шампионатот на Мото ГП што се возеше за Големата награда на Холандија во Асен. Ова е прва победа за Роси по пауза од една година.

недела, 25 јуни 2017 - Стефановски остана без подиум на првата трка во Португалија
Македонскиот автомобилист Игор Стефановски - Иџе остана без подиум на првата трка во Вила Реал, Португалија поради крајно неспортски потег на домаќинот Жозе Родригез.

недела, 25 јуни 2017 - Македонските одбојкари против Албанија по шеста победа во европската лига
Македонската одбојкарска репрезентација по пет одиграни натпревари во групата Б од Европската лига има пет победи, а попладнево ќе се обиде да ја продолжи низата и со максимален учинок да замине на завршниот турнир во Данска.

недела, 25 јуни 2017 - Стефановски ќе стартува од петтата позиција на трката во Португалија
Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе на денешната трка во ЕТЦЦ шампионатот што ќе се вози во Португалија ќе стартува од петтата позиција. Тој на синоќешните квалификации имаше петто време – 2:05.211 минути.

сабота, 24 јуни 2017 - Максимални 3:0 за Македонија во дуелот со Азербејџан
Македонската одбојкарска репрезентација ја оствари и втората победа на турнирот во Тирана од Б групата од Европската лига. Попладнево Македонија со максимални 3:0 во сетови го победи Азербејџан.

петок, 23 јуни 2017 - Македонија ќе игра на „Final four “ во Европската одбојкарска лига
Македонската одбојкарска репрезентација попладнево во Тирана ја победи Шведска со максимални 3-0 во сетови на првиот ден од вториот турнир од А групата од Европската лига.

среда, 21 јуни 2017 - Одбојкарите на Македонија во Тирана по заврека на првото место во групата
Македонската одбојкарска репрезентација со три победи го заврши првиот турнир од групата А во Европската лига. Но, за нашите одбојкари следуваат уште три натпревари во Тирана од петок до недела.

петок, 16 јуни 2017 - Македонските одбојкари во нов поход во Европската лига
Машката одбојкарска репрезентација на Македонија денеска го започнува својот нов (четврти) настап во Европската лига.

сабота, 27 мај 2017 - Прво место за Стефановски на втората трка во Нирбургринг
Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе постигна одличен резултат откако на втората трка на патеката во Нирбургринг го освои првото место и на двете трки на оваа патека денеска успеа да се искачи на победничкиот подиум. Стефановски во првата трка беше второпласиран.

сабота, 27 мај 2017 - Второ место за Стефановски во Нирбургринг
Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе го освои второто место на првата трка на патеката во Нирбургринф во рамки на ЕТЦЦ шампионатот. Со овој пласман тој го обезбеди првиот подиум оваа сезона.

вторник, 23 мај 2017 - Почина Ники Хејден, поранешен светски шампион во Мото ГП
Поранешниот шампион во мотоциклизам Ники Хејден, им подлегна на повредите по минатонеделната сообраќајна несреќа. Американецот од минатата среда беше хоспитализран со тешки повреди на главата во болницата во Чезена, откако во Римини возејќи велосипед во него удри автомобил.

понеделник, 22 мај 2017 - Шведска нов светски првак во хокеј на мраз
Хокеарската репрезентација на Шведска е нов светски шампион откако синоќа во Келн, Германија, по подобро изведување пенали ја победи Канада со 3:1.

недела, 21 мај 2017 - Одржан „Мајски коњички турнир“
Денеска беше одржан „Мајски коњички турнир“ и првото коло од отвореното Државно првенство во прескокнување на пречки. Според план календарот на Федерацијата организатор на 1-то коло беше КК.Процес,

недела, 14 мај 2017 - Стефановски освои шест бодови на двете трки во Хунгароринг
Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе го освои осмото место на втората трка од ЕТЦЦ шампионатот на патеката Хунгароринг во Унгарија и доби еден поен, а во првата денешна трка нашиот автомобилст беше пласиран на четвртото место и освои пет поени.

четврток, 11 мај 2017 - Иџе со големи очекувања на претстојната трка во Унгарија
Тимот на македонскиот автомобилист Игор Стефановски Иџе со големи очекувања за претстојната трка на Хунгароринг, во Унгарија.

среда, 10 мај 2017 - Македонија домаќин на Европско првенство во кајак на диви води
Европското првенство во кајак на диви води во спринт и класик за сениори ќе се одржи на патеките на реките Вардар и Матка во Скопје почнувајќи од утре (11 мај) па се до недела (14 мај).

вторник, 09 мај 2017 - Шампионската титула за одбојкарите на Струмица
Одбојкарите на Струмица ја одбранија шампионската титула откако во финалето на плеј офот со 3-0 во победи ја совладаа екипата на Пробиштип.

понеделник, 08 мај 2017 - Битолска академија за боречки вештини со 38 медали се враќа од Грција (фото)
Дури 28 пати се слушна македонската химна во Сер, Грција на вториот светски фестивал за боречки вештини, во чест на освоените златени медали од нашите спортисти.

недела, 30 април 2017 - Стефановски петти на трката во Монца
Првата трка на легедарната патека во Монца, Стефановски ја заврши на четвртото место, а во втората на крајот беше на петтата позиција, за на крајот во севкупниот поредок да биде петто рангиран.

недела, 30 април 2017 - Кличко на колена пред шампионот Џошуа
Британскиот боксер Ентони Џошуа останува шампион во тешка категорија во три боксерски верзии.

четврток, 27 април 2017 - Иџе новата сезона ја започнува на „Монца“
Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски Иџе в недела (30 април) по екипирањето на првиот македонски национален тим „АКК Стефановски“, ќе настапи на ФИА ЕТЦЦ шампионатот.

среда, 19 април 2017 - Илјадници тркачи пријавени за „Виз Ер Скопски маратон“
Остануваат уште 11 дена за пријавување и 19 дена до почетокот на „Виз Ер Скопскиот маратон“. На трките кои ќе се одржат на 7 мај веќе се имаат пријавено илјадници тркачи од голем број на земји.

вторник, 18 април 2017 - RED BULL AIR RACE: Јапонецот Муроја се вивна до триумфот во Сан Диего
Втората трка во календарот за 2017 година на Светското првенство Red Bull Air Race беше исполнета со изненадувања, бидејќи ниту едно име на подиумот не беше исто со трите што беа таму на отворањето на сезоната во февруари. Јапонецот Јошихиде Муроја ја освои победата, додека Словенецот Петер Подлуншек беше втор, а бранителот на светската титула, Матијас Долдерер се најде на третото место.

среда, 12 април 2017 - Алонсо нема да се натпреварува на трката за ГН на Монако
Возачот на „Мекларен“, Фернандо Алонсо нема да се натпреварува на трката за Големата награда на Монако на 28 мај, бидејќи на тој ден ќе учествува на трката Индијанаполис 500.

недела, 09 април 2017 - Турска доминација на „ИКАС 2017“
Турските натпреварувачи доминираа на годинашниот илинденски кајак слалом што се возеше по 49-ти пат на патеката Матка крај Скопје.

петок, 07 април 2017 - Нов допинг скандал во светската атлетика
Позитивен тест на Џемима Самгонг која стана првата Кенијка со озвоено олимписко злато во маратон на игрите во Рио.

четврток, 06 април 2017 - Претстојниот викенд на „Матка“ 49. Илинденски кајак слалом
На патеката „Матка“ крај Скопје претстојниот викенд (8 и 9 април) ќе се 49. традиционален Илинденски кајак слалом – ИКАС.

четврток, 30 март 2017 - Шах – Карпош „опен“ по седми пат
Седмото издание на „Карпош опен“ ќе собере силни шахисти од 30 земји што го вбројува меѓу најквалитетните турнири во Европа.

понеделник, 27 март 2017 - Почна меѓународниот турнир во таеквондо „Скопје Опен 2017”
Рекордни 400 натпреварувачи од вкупно девет земји од регионот ќе се натпреваруваат на четвртиот по ред традиционален меѓународен турнир во Олимписко Таеквондо „Скопје опен 2017”, кој денеска почна во спортската сала на СРЦ „Кале“ во Скопје.

Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24