среда, 28 јуни 2017 - Ѓорческа поразена на стартот од квалификациите на Вимблдон
Македонската тенисерка Лина Ѓорческа го загуби мечот од првото коло од квалификациите на Вимблдон. Таа е поразена од првата носителка во квалификациите Александра Круниќ од Србија со 2-0 во сетови. Двата сета српската тенисерка ги доби со 6:4 во гемови.
 
вторник, 27 јуни 2017 - Дождот пречка за годинашниов Вимблдон
Третиот Грем слем турнир во годината Вимблдон ќе се одржи од 3 до 16.јули, а квалификациите за настап на главниот турнир се веќе почнати. Но, дождот оваа година најверојатно ќе биде голема пречка за организаторите.
 
понеделник, 26 јуни 2017 - Ѓорческа против првиот носител во квалификациите на Вимблдон
Македонската тенисерка Лина Ѓореческа во првото коло од квалификациите на Вимблдон за противничка ја доби првата носителка Александра Круниќ од Србија.
 
недела, 25 јуни 2017 - Федерер победник на турнирот во Хале
Швајцарецот Рожер Федерер ја продолжи доминацијата на турнирот во германскиот град Хале откако денеска во финалето го победи Александар Зверев (Германија) со 2-0 во сетови. Федерер по девтти пат триумфираше на овој турнир, а мечот го доби за 55 минути.
 
среда, 21 јуни 2017 - Мареј: Овој пораз не мора ништо да значи
Британецот Енди Мареј вчера е елиминиран уште во првиот меч на АТП турнирот во квинс и им приреди уште едно разочарување на своите навивачи. Сепак Мареј вели дека овој пораз не мора ништо да значи.
 
сабота, 10 јуни 2017 - Ѓорческа во финалето во двојки на „Кроација Опен“
Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа да се пласира во финалето во конкуренција на двојки на ВТА турнирот „Кроација Опен“ што се игра на островот Брач во Хрватска.
 
сабота, 10 јуни 2017 - Надал се избори за финале на Роланд Гарос
Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е вториот финалист на Отвореното првенство на Франција.
 
петок, 09 јуни 2017 - Стан Вавринка прв финалист на Ролан Гарос
Шампионот на Ролан Гарос од 2015 година, Швајвцарецот Стан Вавринка, е првиот финалист на годинашново Отворено првенство на Франција, откако во првото полуфинале го совлада првиот носител и лански финалист Енди Мареј од Велика Британија.
 
петок, 09 јуни 2017 - Халеп се избори за своето второ финале на Ролан Гарос
Романската тенисерка Симона Халеп успеа да се пласира во финалето на женскиот дел од турнирот на Ролан Гарос откако синоќа во второто полуфинале ја победи Каролина Плишкова од Чешка со 2-1 во сетови (6:4; 3:6 и 6:4 во гемови).
 
среда, 07 јуни 2017 - Триумф на Ѓорческа во двојки на ВТА турнирот на Бол
Македонската тенисерка Лина Ѓорческа заедно со Александрина Најденова од Бугарија остварија победа попладнево во мечот од првото коло на ВТА турнирот на Бол на Брач во Хрватска.
 
понеделник, 29 мај 2017 - Ѓоковиќ со победа против Гранољерс ја почна одбраната на титулата на Ролан Гарос
Актуелниот шампион на Ролан Гарос и втор тенисер на светот Новак Ѓоковиќ постигна победа од 3-0 во сетови во мечот од првото коло на Грен слем турнирот во Париз.
 
недела, 28 мај 2017 - Сензација на стартот од Ролан Гарос елиминирана првата носителка Кербер
Најдобрата светска тенисерка Анџелика Кербер од Германија го заврши настапот на Грен слем турнирот Ролан Гарос откако во 1. коло денеска загуби од Русинката Екатерина Макарова со 2-0 во сетови (6:2 и 6:2).
 
четврток, 25 мај 2017 - Фото: Ѓоковиќ и Агаси го одработеа првиот заеднички тренинг
Вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ денеска и официјално почна да работи со својот нов тренер Андре Агаси.
 
четврток, 25 мај 2017 - Мареј: Ме изненади одлуката на Ѓоковиќ да тренира со Агаси
Најдобриот светски тенисер Енди Мареј е во период на криза на резултати и ја нема формата од ланската сезона кога и стигна до првата позиција на АТП листата. Мареј со свој став реагираше и за одлуката на Новак Ѓоковиќ да го отпушти комплетниот тренерски тим и во следниот период да работи со поранешниот најдобар светски играч Андре Агаси.
 
среда, 24 мај 2017 - Ѓорческа елиминирана во првото коло од квалификациите на Ролан Гарос
Македонската тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да го мине првото коло на Грен Слем турнирот во Париз на Ролан Гарос.
 
среда, 24 мај 2017 - Бушар го пропушта „Ролан Гарос“
Канадската тенисерка Ежени Бушар ќе го пропушти Гран слемот „Ролан Гарос“, откако на вчерашниот тренинг го повреди глуждот на десната нога.
 
понеделник, 22 мај 2017 - Ѓорческа квалификациите на Ролан Гарос ги почнува против Лемоине
Македонската тенисерка Лина Ѓорческа во првото коло од квалификациите на Ролан Гарос ќе игра против Квирин Лемоине од Холандија. Нејзината противничка се наоѓа на 160.то место на ВТА листата и оваа година имаше настап во 1.коло на Австралија опен во Мелбурн.
 
понеделник, 22 мај 2017 - Ѓорческа за девет места го подобри пласманот на ВТА листата
Македонската тенисерка Лина Ѓорческа имам скок од двете позиции на денеска објавената ВТА ранг листа и со вкупно 313 поени се најде на 171. место.
 
сабота, 20 мај 2017 - Ѓоковиќ се избори за полуфинале на Мастерсот во Рим
Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим откако во продолжението на четвртфиналниот меч со Хуан Мартин Дел Потро победи со 2-0 во сетови (6:1 и 6:4 во гемови).
 
петок, 19 мај 2017 - Надал против Тием во четвртфиналето на Мастерсот во Рим
Рафаел Надал во четвртфиналето на Мастерсот во Рим ќе игра против Доминик Тием откако двајцата тенисери синоќа постигнаа победи во осминафиналето. Ова за нив ќе биде трет меч во последните 20 дена, а на преходните два победи Надал.
 
среда, 17 мај 2017 - Фоњини го елиминира Мареј уште во 2.коло на Мастерсот во Рим
Првопласираниот на АТП листата Енди Мареј продолжи со лошите игри и доживеа елиминација веќе во 2.коло на турнирот во Рим. Британецот синоќа загуби од домашниот натпреварувач Фабио Фоњини со 2-0.
 
среда, 17 мај 2017 - Шарапова остана без учество на „Ролан Гарос“
Руската тенисерка Марија Шарапова нема да игра на Ролан Гарос, бидејќи Француската тениска федерација не и додели специјална покана за учество.
 
вторник, 16 мај 2017 - Ѓорческа и официјално дел од квалификациите на „Ролан Гарос“
Македонската тенисерка Лина Ѓорческа ќе биде дел од квалификациите на вториот Грен Слем турнир годинава Ролан Гарос што се игра во Париз.
 
вторник, 16 мај 2017 - Федерер нема да игра на „Ролан Гарос“
Швајцарецот Рожер Федерер, победникот на Ролан Гарос од 2009 година, објави дека ќе го пропушти годинашниот Грен слем турнир во Париз. „Ролан Гарос“ ќе се игра од 22 мај до 11 јуни.
 
понеделник, 15 мај 2017 - Ѓоковиќ го намали заостатокот, Надал пред Федерер на АТП листата
Второпласираниот Новак Ѓоковиќ ја намали разликата во однос на лидерот на АТП ранг листата Енди Мареј на 3.515 поени, додека Рафаел Надал го помина Роџер Федере и се искачи на 4.место. Ова е епилогот по завршувањето на Мастерсот во Мадрид.
 
понеделник, 15 мај 2017 - Ѓорческа се искачи на 180. место на ВТА листата
Македонската тенисерка Лина Ѓорческа оваа недела се искачи на 180 место на ВТА листата што е нејзин најдобар пласман во кариерата. Таа има вкупно 300 поени.
 
понеделник, 15 мај 2017 - Надал го освои Мастерсот во Мадрид
Шпанскиот тенисер Рафаел Надал по петти пат го освои трофејот на турнирот во Мадрид. Тој синоќа во финалниот меч го совлада Доминик Тим од Австрија со 2-0, по стеови 7:6 и 6:4.
 
недела, 14 мај 2017 - Тием противник на Надал во финалето во Мадрид
Осмиот носител на Мастерсот во Мадрид Доминик Тием од Австрија ќе му биде ривал на Рафаел Надал во денешното финалетоТием доцна синоќа во второто полуфинале го победи Пабло Куевас од Уругвај со 2-0 во сетови (6:4 и 6:4 во гемови) и успеа да се избори за своето прво финале на турнир од рангот на Мастерс 1000.
 
недела, 14 мај 2017 - Халеп ја одбрани титулата во Мадрид
Романската тенисерка Симона Халеп ја одбрани титулата на ВТА турнирот во Мадрид откако синоќа во финалето ја победи Французинката Кристина Младеновиќ со 2-1 во сетови (7:5; 6:7 (5:7), 6:2 во гемови). Ова за Халеп е прва титула во 2017 година, а вкупно 15.та во кариерата.
 
сабота, 13 мај 2017 - 50.ти меч меѓу Надал и Ѓоковиќ во рамките на полуфиналето Мастерсот во Мадрид
Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ ќе играат меѓусебе во полуфиналето на Мастерсот во Мадрид.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24