сабота, 13 јануари 2018 - Брињоне најбрза на супер-џи во Австрија
Италијанката Федерика Брињоне е победничка на денешната трка во супервелеслаломот од Светскиот куп што се возеше во австрискиот зимски центар Бадклајнкирхајм.
 
недела, 07 јануари 2018 - Нов триумф на Хиршер во Аделбоден
Марсел Хиршер уште еднаш потврди дека во моментов е најдобриот светски скијач кога во прашање се техничките дисциплини.
 
недела, 07 јануари 2018 - Шифрин продолжува со доминацијата во Светскиот куп
Американската скијачка Михаела Шифрин ја продолжува својата доминација во Светскиот куп во алпско скијање.
 
сабота, 06 јануари 2018 - Хиршер најдобар на велеслаломот во Аделбоден
Марсел Хиршер уште еднаш потврди дека е во одлична форма пред Зимските олимписки игри во Пјеонгчанг кои започнуваат за нешто повеќе од еден месец.
 
сабота, 06 јануари 2018 - Шифрин продолжува со доминацијата во Светскиот куп
Американската скијачка Михаела Шифрин ја продолжува својата доминација во Светскиот куп во алпско скијање.
 
среда, 03 јануари 2018 - Нов триумф на Микаела Шифрин
Американската скијачка Микаела Шифрин забележа нова победа во Свексиот куп во алпско скијање.
 
понеделник, 01 јануари 2018 - Штох триумфира и на втората од „Четирите скокалници“
Полскиот ски-скокач Камил Штох со скокови од 135,5 и 139,5 метри и вкупно 283,4 бода победи на денешното натпреварување во Гармиш-Партенкирхен.
 
сабота, 30 декември 2017 - Штох победник на првата скокалница од Новогодишната турнеја
Полскиот ски скокач Камил Штох е победник на првата скокалница од Новогодишната турнеја што се одржа денеска во германскиот град Оберсдорф.
 
недела, 17 декември 2017 - Хиршер неприкосновен во Алта Бадија
Австриецот Марсел Хиршер триумфираше на велеслаломската трка од Светскиот куп одржана во во италијанскиот зимски центар Алта Бадија.
 
недела, 03 декември 2017 - Прва спуст победа за Шифрин
Американката Микаела Шифрин ја забележа првата победа во брзинските дисциплини и вкупно 33. во Светскиот куп во алпско скијање.
 
сабота, 02 декември 2017 - Хитер најбрза на спустот во Лејк Луиз, спектакуларно излетување на Линдзи Вон (видео)
Австријката Корнелија Хитер е победничка на спустот од Светскиот куп возен синоќа по средноевропско време во канадскиот скијачки центар Лејк Луиз.
 
сабота, 02 декември 2017 - Првенец за Крихмаер во Светскиот куп
Австрискиот скијач Винсент Крихмаер ја освои својата прва победа во Светскиот куп во алпско скијање.
 
вторник, 14 ноември 2017 - Поасон им подлегна на повредите
Францускиот скијач Давид Поасон почина по падот на тренингот викеднот во кандскито ски-центар Накиска, соопшти синоќа Францускиот скијачки сојуз.
 
вторник, 31 октомври 2017 - Боди Милер ја заврши кариерата
Американскиот скијач Боди Милер најави дека ја завршува својата кариера.
 
недела, 22 октомври 2017 - Светската шампионка во спуст се повреди
Словенечката скијачка Илка Штухец може да ја пропушти целата сезона во алпското скијање поради повреда на коленото.
 
вторник, 21 март 2017 - Дамјановски четврти на „Мавровскиот меморијал“, но со норма „А“ за ЗОИ во Пјеонгчанг
Првиот натпреварувачки ден на меѓународниот натпревар во нордиско скијање „Мавровски меморијал“ што се одржува на падините на Бистра, ги донесе трките во 10 километри во машка и 5 километри во женска конкуренција.
 
среда, 15 март 2017 - Спуст победи во Аспен за Штухец и за Парис
Словенката Илка Штухец и Доминик Парис од Италија победија на денешните спуст трки што се одржаа во американскиот ски центар Аспен. Штухец триумфираше убедливо со 66 стотинки пред Американката Линдзи Вон, а трета заврши Софија Гоџиа од Италија.
 
четврток, 09 март 2017 - Бојан Трајковски ќе ја претставува Македонија за ЗОИ на Специјална олимпијада
Атлетот Бојан Трајковски ќе ја претставува Македонија на Зимските олимписки игри на Специјална олимпијада за лица со интелектуални пречки кои под слоганот „Отчукување за светот“ ќе се одржат од 14 до 25 март во Австрија.
 
недела, 05 март 2017 - Гоџа најбрза на Супер-Џи во Кореја
Италијанката Софија Гоџа победи на супервелеслаломот возаен денеска во Џеонгсеон, Јужна Кореја во рамките на Светскиот куп.
 
недела, 19 февруари 2017 - Второ злато за Хиршер на Светското првенство во Сент Мориц
Австрискиот скијач Марсел Хиршер го освои вториот златен медал на Светското првенство во алпски дисциплини што денеска заврши во швајцарскиот ски центар Сент Мориц. Тој победи на денешната слаломска трка, а претходно беше најдобар и во велеслаломот, а сребро освои во комбинација. Воедно тој е најуспешниот натпреварувач на шампионатот.
 
недела, 19 февруари 2017 - Ристевски остана без пласман на слаломот во Сент Мориц
Македонскиот скијач Антонио Ристевски остана без пласман на слаломот што денеска се одржува во Сент Мориц во рамките на Светското првенство во алпски дисциплини.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Златен медал за Американката Шифрин на Светското првенство во Сент Мориц
Американската скијачка Микаела Шифрин триумфираше на слаломот одржан денеска во Сент Мориц во рамки на Светското првенство.
 
петок, 17 февруари 2017 - Хиршер нов светски првак во велеслалом
Водечкиот во Светскиот куп, Марсел Хиршер е нов планетарен првак во дисциплината велеслалом.
 
четврток, 16 февруари 2017 - Македонските скијачи останаа без пласман на квалификацискиот велеслалом во Сент Мориц
На Светското првенство во скијање во алпски дисциплни што се одржува во Сент Мориц денеска се возеа квалификациските трки во велеслалом во машка конкуренција, а Македонија имаше четири претставници и ниту еден не оствари пласман со завршени две трки.
 
среда, 15 февруари 2017 - Цинцов и Кусмак победници на вториот ден на „Мавровскиот меморијал“
Бугарскиот натпреварувач Цветан Цинцов и Сања Кусмак од Босна и Херцеговина се победници на вториот ден на натпреварите на 54.то издание на „Мавровскиот меморијал“.
 
вторник, 14 февруари 2017 - Дамјановски четврти на „Мавровскиот меморијал“ и со „А“ норма за ЗОИ во Пјеонгчанг
Првиот натпреварувачки ден на меѓународниот натпревар во нордиско скијање „Мавровски меморијал“, што се одржува на падините на Бистра, ги донесе трките во 10 километри во машка и 5 километри во женска конкуренција.
 
вторник, 14 февруари 2017 - Симјановска сепак ќе се натпреварува во велеслаломот во Сент Мориц
Македонската скијачка Лидија Симјановска, доби шанса да се натпреварува во велеслаломската трка на Светското првенство во алпски дисциплини што се одржува во Сент Мориц. Согласно правилата секоја земја може да пријави по еден натпреварувач во финалето доколку истиот ја завршил квалификациската трка.
 
понеделник, 13 февруари 2017 - Ерни сензационален победник во комбинација на СП во Швајцарија
Ерни Лука им донесе голема радост на швајцарските навивачи по денешната победа во дисциплината комбинација на Светското првенство во Сент Мориц.
 
недела, 12 февруари 2017 - Фојц најбрз на мундијалскиот спуст
Швајцарецот Беат Фојц е победник на спуст трката возена денеска во рамките на Светското првенство во Сент Мориц. Домашниот скијач беше најбрз на патеката „Корвиља“ со време 1:38.91 минута.
 
недела, 12 февруари 2017 - Словенката Илка Стухец победничка на спустот во Сент Мориц
Словенечката скијачка Илка Стухец е победничка на спустот што денеска се возеше во Сент Морц во рамките на Светското првенство во алпско скијање.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6