недела, 26 март 2017 - Одиграно последното коло од ракометната ВИП Суперлига
Со двата натпревара одиграни вчера заврши ракометната ВИП Суперлига, а од следниот викенд ќе продолжи шампионатот преку плеј-офот со тоа што сега ќе се вклучат и екипите на Вардар и на Металург, кои досега играа во СЕХА лигата.
 
среда, 22 март 2017 - Кил против Рајн-Некар во првиот осминафинален меч од Лига на шампионите
Со германското дерби меѓу Кил и Рајн-Некар Ловен вечер од 18 часот и 30 минути во Келн ќе започне осминафиналната рунда во машката ракометна Лига на шампиони.
 
вторник, 21 март 2017 - Вардар почна со замената на сезонските картички со билети за четвртфиналето во ЛШ
Од редовите на македонскиот ракометен шампион Вардар информираат дена до недела (27 март) ќе трае приоритетната замена на сезонските билети, со билети за четвртфиналните натпревари во Лигата на шампионите во кои ќе играат двата вардарови колективи, во машка и женска конкуренција.
 
понеделник, 20 март 2017 - Брест домаќин на завршниот турнир во СЕХА лигата
Извршниот комитет на регионалната ракометна Гаспром СЕХА лига донесе одлука завршниот „Фајнл фор“ турнир да се игра во Брест, Белорусија од 7-9 април.
 
понеделник, 20 март 2017 - Македонската младинската репрезентација се пласира на ЕП за ракометарки
Со победата над Фарски Острови од 23:19 постигната синоќа на последниот натпревар од квалификационата група 1 женската младинска ракометна репрезентација на Македонија (ракометарки до 19 голови) избори учество на Европското првенство што од 27 јули-6 август ќе се игра во Словенија.
 
недела, 19 март 2017 - Младите македонски ракометарки на чекор до Европското првенство
Младата женска ракометна репрезентација на Македонија (до 19 години) се на чекор до пласман на Европското првенство што годинава ќе се одржи во Словенија.
 
сабота, 18 март 2017 - Нов пораз на македонските ракометарки од Србија
Женската ракометна репрезентација на Македонија по втор пат е совладана од Србија во контролен пријателски натпревар.
 
сабота, 18 март 2017 - Червар промовиран за селектор во Хрватска
Хрватот не пропушти да и се заблагодари на Македонија која како што рече го пречекала со раширени раце и со голема почит.
 
петок, 17 март 2017 - Талески избран за најдобар лев бек во рамки на групите Ц и Д од Лигата на шампиони
Поранешниот ракометар на Металург, Филип Талески е избран за најдобар лев бек во рамки на групите Ц и Д во Лигата на шампиони.
 
петок, 17 март 2017 - Утре во Загреб промоција на Червар како селектор на Хрватска
Довчерашниот селектор на машката ракометна репрезентација на Македонија Лино Червар утре напладне во Загреб ќе биде промовиран за нов изборник на хрватскиот национален тим.
 
петок, 17 март 2017 - Манасков на промоцијата на нови играч на унгарскиот првак Веспрем
Унгарскиот ракометен шампион и првак на СЕХА лигата Веспрем денеска ги претстави новите играчи кои од следната сезона ќе го носат дресот на овој клуб. Меѓу засилувањата е и македонскиот репрезентативец Дејан Манасков.
 
петок, 17 март 2017 - Мешков Брест победи во Загреб и обезбеди „фајнл – фор“ во СЕХА лигата
Ракометарите на шампионот на Белорусија Мешков Брест со победата постигната синоќа над Загреб на гости со 31:25, обезбедија пласман на „фајнл-фор“ турнирот во СЕХА лигата.
 
вторник, 14 март 2017 - Триумф на Вардар на последниот лигашки дуел во СЕХА лигата
Македонскиот ракометен првак Вардар со победа попладнево над Извиѓач на гости го заврши лигашкиот дел од СЕХА лигата. Вардар триумфираше со 33:27 (17:12).
 
вторник, 14 март 2017 - Дамњановиќ на крајот од сезоната си оди од ЖРК Вардар
Ракометарката на ЖРК Вардар и српска интернационалка Сања Дамњановиќ за медиумите од Србија најави дека на крајот од сезоната ќе ги напушти редовите на македонскиот првак.
 
понеделник, 13 март 2017 - Вардар и Барселона директни учесници во 1/4 финалето од ракометната Лига на шампионите
Македонскиот ракометен шампион Вардар заедно со Барселона обезбеди директен пласман во четвртфиналето на Лигата на шампионите и повеќе од еден месец ќе го чека противникот од осминафиналните пресметки.
 
понеделник, 13 март 2017 - Марковски оптимист пред квалификациите за ЕП 2017
Женската младинска репрезентација на Македонија (до 19 години) се подготвува за квалификацискиот турнир за пласман на Европското првенство 2017 во Словенија 2017. Турнирот ќе се одигра во СРЦ „Кале“ во Скопје во периодот од 17 до 19 март, а селекторот на нашата репрезентација, Борче Марковски, оптимистички гледа на предизвикот.
 
понеделник, 13 март 2017 - Штербик голман на колото во Лигата на шампионите
Голманот на Вардар Арпад Штербик беше најзаслужен за победата над шведскиот шампион Кристијанштад (32:29) извојувана вчеравечер во Скопје во рамките на последното коло од групната фаза во Лигата на шампионите.
 
понеделник, 13 март 2017 - Гонзалес: Горд сум на моите играчи
Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес по завршувањето на групната фаза од ракометната Лига на шампионите и освоеното прво место изрази задоволството од досегашниот настап на „црвено-црните“.
 
недела, 12 март 2017 - Вардар со победа го потврди првото место во групата и пласманот во четвртфиналето од ЛШ
Ракометарите на македонскиот првак Вардар попладнево во рамките на 14.коло од групата Б во СЦ „Јане Сандански“ го совладаа со 32:29 (17:13) Кристијанштад и со тоа го потврдија првото место во групата и пласманот во четвртфиналето.
 
недела, 12 март 2017 - Червар не е веќе селектор на македонската ракометна репрезентација
Ракометната федерација на Македонија (РФМ) попладнево преку соопштение го објави крајот на соработката со селекторот Лино Червар, кој ја одбра хрватската селекција, пред македонската. Червар имаше договор со РФМ и тој е раскинат по нецела година или нешто повеќе од три години пред тој да истече.
 
недела, 12 март 2017 - Пелистер во Охрид е домаќин на Работнички
Дербито на 22.то коло од Првата фудбалска лига меѓу третопласираниот Пелистер и четвртиот на табелата Работнички ќе се одигра попладнево во Охрид поради реновирањето на стадионот во Битола.
 
недела, 12 март 2017 - Охрид се врати на врвот на табелата во Супер лигата
Ракометарите на Охрид синоќа постигнаа победа на гостувањето во Прилеп над истоимената екипа со 33:27 во натпревар од 16.коло од Супер лигата.
 
петок, 10 март 2017 - Викендов ќе гледаме ракомет
Двата тима на Вардар викендов ќе настапат во ракометната Лига на шампионите.
 
петок, 10 март 2017 - Стоилов: Со победа да го прославиме првото место
Пивотменот на Вардар, Стојанче Стоилов ги повика навивачите на „црвено-црните“ в недела да дојдат во СЦ „Јане Сандански“ и да му помогнат на својот клуб во обидот со победа над Кристијанштад да го потврди првото место во групата од Лигата на шампионите.
 
петок, 10 март 2017 - Дибирова: Да ја средиме тактиката и ќе биде добро
Новиот тренер на ЖРК Вардар Ирина Дибирова го одработи првиот тренинг со тимот од кој очекува да се врати на победничките патеки веќе утре на натпреварот со Турингер.
 
петок, 10 март 2017 - Загреб чека победа на Вардар
Хрватскиот ракометен првак Загреб се надева дека Вардар в недела ќе го победи Кристијанштад и со тоа ќе му овозможи да се пласира во осминафиналето од Лигата на шампионите.
 
четврток, 09 март 2017 - Смена на тренерското место на ЖРК Вардар
Поранешната трикратна светска шампионка, и двоен победник на лигата на шампионите Ирина Дибирова во иднина ќе биде нов тренер на ЖРК Вардар.
 
четврток, 09 март 2017 - Рајн Некар загуби од ПИК Сегед, Вардар е четвртфиналист
Екипата на Рајн Некар Ловен синоќа го загуби натпреварот од 14.то последно коло од групата Б во ракометната Лига на шампионите од ПИК Сегед со 30:24 на домашен терен. По овој резултат македонскиот првак Вардар е прв на табелата и е сигурен четвртфиналист.
 
среда, 08 март 2017 - Хрватски медиуми: Червар се врати
Лино Червар се враќа на клупата на хрватската репрезентација. Тоа може да се заклучи по денешните преговори во Хрватскиот ракометен сојуз каде Червар кажа дека во целост се сложува со Зоран Гобац, претседателот на сојузот, соопштуваат тамошните медиуми.
 
вторник, 07 март 2017 - Металург го игра последниот натпревар во СЕХА лигата оваа сезона
Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва го игра последниот натпревар од СЕХА лигата сезонава.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24