понеделник, 29 мај 2017 - Цедевита и Цибона ќе играат мајсторка за титулата во Хрватска
Шампионот во кошарка во Хрватска ќе биде промовиран по одигрувањето на петтиот решавачки дуел во финалната серија од плеј-офот.
 
среда, 24 мај 2017 - МЗТ Скопје Аеродром ја одбрани шампионската титула
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија шампионската титула откако вечерва во мајсторката од финалето на плеј офот го совлада тимот на Карпош Соколи со 86:82 (22:20; 23:21; 19:21 и 22:20). МЗТ Скопје до шестата титула стигна со 3-2 во победи во финалето.
 
среда, 24 мај 2017 - МЗТ Скопје и Карпош Соколи во „мајсторка“ за шампионската титула
Екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи попладнево ќе го играат решавачкиот петти натпревар во финалето од плејофот на домашното кошаркарско првенство.
 
среда, 24 мај 2017 - МЗТ Скопје и следната сезона во АБА лигата
Актуелниот кошаркарски шампион на Македонија, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, ќе биде дел од АБА лигата и следната сезона без разлика на крајниот епилог во домашното првенство.
 
понеделник, 22 мај 2017 - Прва титула европски шампион за Фенербахче
Кошаркарите на Фенербахче со убедливи 80:64 (26:18; 13:16; 21:14 и 20:16) го победија Олимпијакос во финалето од Евролигата и го освоија вредниот трофеј, а Перо Антиќ стана првиот Македонец кој три пати ја освојувал титулата европски шампион.
 
понеделник, 22 мај 2017 - Kарпош Соколи се избори за мајсторка против МЗТ Скопје
Екипата на Карпош Соколи се избори за петти решавачки натпревар против МЗТ Скопје Аеродром во финалето на кошаркарскиот шампионат на Македонија.
 
недела, 21 мај 2017 - МЗТ Скопје ја има првата „меч топка“ за шампионската титула
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе ја имаат првата „меч топка“ за освојување на шампионската титула во домашното првенство.
 
недела, 21 мај 2017 - Фенербахче и Олимпијакос во дуел за титулата во Евролигата
Кошаркарската Евролига е пред самиот крај. откако денеска на завршниот „фајнал-фор“ турнир, што се одржува во Истанбул, ќе се одиграат последните две средби.
 
петок, 19 мај 2017 - Олимпијакос прв финалист на „фајнл фоур“ во Истанбул
Кошаркарите на Олимпијакос се пласираа во финалето на „фајнл фоур“ од Евролигата што се игра во Истанбул.
 
петок, 19 мај 2017 - Четири екипи од кошаркарската Евролига во борба за шампионската титула
Четирите најдобри екипи сезонава од кошаркарската Евролига денеска ги играат полуфиналните натпревари на „Фајнл фор“ турнирот што се одржува во Истанбул.
 
среда, 17 мај 2017 - Карпош Соколи изедначи во финалето со МЗТ Скопје
Во вториот натпревар од финалната серија во рамки на кошаркарскиот плеј-оф, екипата на Карпош Соколи го совлада актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром со 104:93 и со тоа го изедначи финалниот скор (1-1).
 
вторник, 16 мај 2017 - Бартомеу: Нема да се прилагодуваме на распоредот на ФИБА
Претседателот на кошаркарската Евролига, Жорди Бартомеу изјави дека неговата организација нема се адаптира според календарот на Европската кошаркарска федерација (ФИБА) според кој квалификациските натпревари за Светското првенство ќе се играат во текот на сезоната.
 
четврток, 11 мај 2017 - Евролига ја објави најдобрата „петорка“
Позната е најдобрата „петорка„ во кошаркарската Евролига за сезоната 2016/2017 година.
 
четврток, 11 мај 2017 - Македонија домаќин на турнир со учество на Бугарија, Јапонија и Босна и Херцеговина
Женската кошаркарска репрезентација на Македонија од 2 до 4.јуни ќе биде домаќин на турнир и покрај нашата селекција ќе настапат уште репрезентациите на Бугарија, Јапонија и на Босна и Херцеговина. Ова воедно ќе биде деби на новиот селектор на „сениорките“ Марјан Лазовски на клупата на Македонија.
 
четврток, 11 мај 2017 - Бадел ја одбрани шампионската титула
Кошаркарките на Бадел ја одбранија шампионската титула откако во финалето од плеј офот ги совладаа кошаркарките на Вардар со 3-0 во победи.
 
вторник, 09 мај 2017 - Поради стечај, згаснува КК Цибона
- Од 1 јуни Цибона заминува во стечај и ќе го нема клубот. Нема да има клуб со такво име, грб и богата историја, изјави Петровиќ кој во Цибона дојде во 1976 година.
 
вторник, 09 мај 2017 - МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи пред решавачки натпревари
Екипите на МЗТ Скопје Аеродром и на Карпош Соколи се наоѓаат пред пласман во финалето на плеј офот доколку вечерва постигнат победи во полуфиналната серија (натпревар број 3) против Куманово, односно Работнички.
 
недела, 07 мај 2017 - МЗТ Скопје и Карпош Соколи поведоа со 2-0 во кошаркарскиот плеј-оф
Шампионот МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи се наоѓаат на чекор до финалето во кошаркарскиот плеј-оф по вечерашните победи над Куманово, односно Работнички.
 
сабота, 06 мај 2017 - МЗТ Скопје го победи Куманово, прекин во „Градски парк“
Бранителот на шампионската титула во домашното кошаркарско првенство МЗТ Скопје Аеродром ја запиша првата победа против Куманово во рамки на првиот натпревар од полуфиналната серија во плејофот. МЗТ Скопје Аеродром го совлада ланскиот вицешампион со 71-51 (20-15, 15-17, 26-12 и 10-7 по четвртини).
 
среда, 03 мај 2017 - Олимпијакос последен патник на „фајнал-форот“ во Евролигата
Олимпијакос е последниот тим патник на завршниот „фајнал-фор“ турнир во кошаркарската Евролига.
 
вторник, 02 мај 2017 - Олимпијакос и Ефес во мајсторка за место на „Ф4“ во Евролигата
Кој ќе биде последниот учесник на завршниот „фајнал-фор“ турнир во кошаркарската Евролига ќе биде познато вечерва.
 
недела, 30 април 2017 - Македонските кошаркарски надежи убедливи против врсниците од Косово
Со три победи во исто толку одиграни натпревaри младата кошаркарска репрезентација на Македонија за играчи до 15 години, го заврши својот настап на турнирот во Букурешт, Романија.
 
недела, 30 април 2017 - Познати полуфиналните двојки за плеј-офот во кошаркарскиот шампионат
Со одигрувањето на натпреварите од последното 10.коло во Супер лигата, познати се сите четири екипи кои ќе разигруваат за шампионскиот трофеј во кошаркарскиот шампионат на Македонија.
 
сабота, 29 април 2017 - Последна рунда во кошаркарската Супер лига
Во кошаркарскиот шампионат на Македонија, денеска ќе се одиграат натпреварите од последното 10.коло во Супер лигата.
 
петок, 28 април 2017 - Реал Мадрид се пласира во полуфиналето на Евролигата
Кошаркарите на Реал Мадрид се третата екипа која избори пласман на завршниот турнир од кошаркарската Евролига. Тие вечерва во натпреварот број 4 ја постигнаа третата победа над Дарушафака и ја добија четвртфиналната серија со 3-1 во победи. Реал славеше со 89:78 и ова беше втора гостинска победа.
 
петок, 28 април 2017 - Реал Мадрид и Анадолу Ефес со победа ќе обезбедат полуфинале во Евролигата
Екипите на Реал Мадрид и на Анадолу Ефес се на една победа до пласман во полуфиналето во кошаркарската Евролига. Тие вечерва ќе ја имаат прва шанса за влез на Ф4 турнирот што ќе се игра во Истанбул.
 
четврток, 27 април 2017 - БиХ се откажа, Малта нов противник на македонските кошаркари до 20 години
Кошаркарскиот сојуз на Босна и Херцеговина одлучи да го повлече учеството на националниот состав до 20 години од овогодишното Европското првенство (Дивизија Б) кое во периодот од 14 до 23 јули ќе се одржи во Орадеа, Романија.
 
четврток, 27 април 2017 - Анадолу Ефес и Реал Мадрид на чекор до „фајнал фор“ во Евролигата
Кошаркарите на Анадолу Ефес и Реал Мадрид по синоќешните победи во натпреварот број 3 од четвртфиналето на Евролигата имаат водство од 2-1 во победи против Олимпијакос односно Дарушафака.
 
среда, 26 април 2017 - Фенербахче и ЦСКА Москва се пласираа на „фајнал-фор“ во Евролигата
Екипите на Фенербахче и на ЦСКА Москва се пласираа на завршниот „фајнал-фор“ турнир во кошаркарската Евролига.
 
вторник, 25 април 2017 - Прва меч топка за Фенербахче и ЦСКА Москва
Екипите на Фенербахче и на ЦСКА Москва вечерва ќе ги имаат првите меч топки за пласман на „фајнал-фор“ турнирот во кошаркарската Евролига.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24