петок, 28 април 2017 - Комплетирано 34.коло во Примера
Со одигрувањето на трите натпревари, синоќа беше комплетирано 34.коло од шпанска Примера.
 
петок, 28 април 2017 - Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед одиграа без голови
Дуелот на градските ривали од Премиер лигата меѓу Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед синоќа заврши без голови и без победник 0:0. Ова беше натпревар од 26.коло, кој беше одложен поради настапите на екипите во ФА купот.
 
четврток, 27 април 2017 - ФИФА потврди: Видео технологијата ќе се користи на Мундијалот во Русија
Претседателот на Светскаат фудбалска асоцијација (ФИФА), Џани Инфантино изјваи дека видео-технологијата ќе се користи на натпреварите на Светското првенство во Русија, следната година.
 
четврток, 27 април 2017 - ПСЖ убедлив против вториот тим на Монако за финале во Купот на Франција
Убедлива победа од 5:0 забележа тимот на Пари Сен Жермен синоќа на „Паркот на Принцовите“ во Париз над Монако во полуфиналето на фудбалскиот Куп на Франција.
 
четврток, 27 април 2017 - Борусија Дортмунд преку Баерн до финалето на германскиот куп
Фудбалерите на Борусија Дортмунд славеа победа со 3:2 синоќа на гостувањето во Минхен против големиот ривал Баерн и се пласираа во финалето на Купот на Германија.
 
четврток, 27 април 2017 - Убедливи победи на Барселона и Реал Мадрид
Водечките две екипи во Примера, Барселона и Реал Мадрид остварија убедливи победи на дуелите одиграни синоќа од 34.коло. Барселона на домашен терен ја совлада Осасуна со 7:1, додека Реал Мадрид победи на гостувањето кај Депортиво Ла Коруња со 6:2.
 
четврток, 27 април 2017 - Тотенхем победи на гостувањето кај Кристал Палас
Екипата на Тотенхем оствари важна победа на гостувањето кај Кристал Палас во борбата за шампионската титула во Премиер лигата и ја намали разликата во однос на лидерот Челзи на четири бодови. Тотенхем победи со 1:0, а стрелец на голот беше Кристијан Ериксен во 78 минута.
 
среда, 26 април 2017 - Задоцнета победа на Шкендија на дербито со Вардар??
Шкендија го совлада Вардар со 3-1 во дерби натпреварот од 29-от круг во фудбалскиот шампионат на Македонија.
 
среда, 26 април 2017 - Челси се приближува кон трофејот
Лидерот во Премиер лигата, тимот на Челзи е чекор поблизу до шампионската титула по синоќешната победа над Саутемптон со 4:2.
 
вторник, 25 април 2017 - Зидан под ултиматум – титула или отказ
По неделниот пораз во Ел класико Реал му направи силен притисок на тренерот Зинедин Зидан или со други зборови силно е разнишана неговата фотелја.
 
вторник, 25 април 2017 - Гарсија со гол во 94. минута му донесе победа на Атлетик Билбао
Со натпреварот кој се одигра синоќа меѓу Еибар и Атлетик Билбао, а кој заврши со минимална победа на гостите од 1:0, беше комплетирано 33.коло во фудбалското првенство на Шпанија.
 
вторник, 25 април 2017 - Очекувана победа на Рома против Пескара
Во последниот натпревар од 33.коло на фудбалскиот шампионат на Италија одигран синоќа во Пескара, екипата на Рома забележа убедлива победа над последно пласираната Пескара со 4:1.
 
понеделник, 24 април 2017 - Ставрев ќе го суди дербито Шкендија – Вардар
Еден од најдобрите македонски судии Александар Ставрев ќе ја има улогата на главен арбитер на претстојниот дерби натпревар меѓу Шкендија и Вардар.
 
понеделник, 24 април 2017 - Енрике: Меси е најдобар фудбалер во историјата
Тренерот на Барселона, Луис Енрике по синоќешниот триумф над Реал Мадрид рече дека Меси е најдобар играч на сите времиња.
 
понеделник, 24 април 2017 - Меси донесе победа за Барселона на „Ел Класико“ во Мадрид
Со голот на Лионел Меси во судиското надополнување на вториот дел Барселона го победи Реал Мадрид на негов терен со 3:2 и изби на првото место на табелата со ист број бодови, но Реал има и натпревар помалку.
 
недела, 23 април 2017 - Вардар постигна победа на гостувањето против Шкупи
Фудбалерите на Вардар ја продолжија серијата победи откако попладнево во рамките од 28.коло како гости го совладаа тимот на Шкупи со 2:0 и по нерешениот резултат на Шкендија во Кратово ја зголемија бодовната разлика во однос на конкурентот на 13 бодови.
 
недела, 23 април 2017 - Гризман донесе победа за Атлетико Мадрид
Екипата на Атлетико Мадрид оствари победа од 1:0 на синоќа одиграниот натпревар од 33.коло од Примера на гости против Еспањол. Стрелец на единствениот гол беше Антоан Гризман во 73.минута.
 
недела, 23 април 2017 - Ефикасни два натпревара на стартот од 33.коло во Серија А
На првите два натпревара од 33.коло од Серија А одиграни синоќа беа постигнати 14 голови и на двата дуела победија домашните екипи.
 
недела, 23 април 2017 - Челзи прв финалист во ФА купот
Екипата на Челзи прва успеа да се пласира во финалето на ФА купот откако синоќа во полуфиналниот дуел што се одигра на „Вембли“ го совлада градскиот ривал Тотенхем со 4:2.
 
сабота, 22 април 2017 - Работнички и Македонија ЃП за старт на 28.коло од ПФЛ
Со натпреварот меѓу Работнички и Македонија ЃП што се игра попладнево на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје ќе стартуваат дуелите од 28.коло од Првата фудбалска лига. Почетокот на дуелот е во 16 часот.
 
сабота, 22 април 2017 - Триумф на Севиља против Гранада
Фудбалерите на Севиља синоќа остварија триумф во првиот дуелот од 33.коло од Примера откако на домашен терен ја совладаа Гранада со 2:0.
 
сабота, 22 април 2017 - Хофенхајм се спаси од пораз на гостувањето кај Келн
Екипата на Хофенхајм успеа да избегне пораз синоќа на гостувањето кај Келн во дуел од 30.коло од Бундес лигата. Гостите изедначија во судиското надополнување на вториот дел (90+3.минута), а стрелец беше Керем Демирбај. Келн имаше водство од 58.минута со голот на Леонардо Битенкорт.
 
сабота, 22 април 2017 - Нанси и Олимпик Марсеј одиграа без голови
Првиот натпревар од 34. коло од француската Лига 1 меѓу Нанси и Олимпик Марсеј одигран синоќа заврши без голови 0:0.
 
петок, 21 април 2017 - Тешка повреда на Ибрахимовиќ
Некои отидоа до таму што дури и прогнозираат крај на кариерата на швеѓанецот со оглед на неговите 35 години.
 
петок, 21 април 2017 - Нова мадридска пресметка меѓу Реал и Атлетико
Фудбалскиот свет ќе види уште една мега-пресметка на мадридските ривали Реал и Атлетико овојпат во полуфиналето на Лигата на шампионите.
 
петок, 21 април 2017 - Познати полуфиналните двојки во Лига Европа
Во Нион по ждрепката на двојките за Лигата на шампионите, попладнево беа извлечени и паровите за полуфиналната фаза во второто по квалитет континентално клупско фудбалско првенство – Лига Европа.
 
петок, 21 април 2017 - Реал против Атлетико, Монако со Јувентус во полуфиналето на ЛШ
Во седиштето на Европската фудбалска федерација (УЕФА) во Нион попладнево беа извлечени двојките за полуфиналето во Лигата на шампионите.
 
петок, 21 април 2017 - Бастија казнета поради нередите предизвикани од нејзините навивачи на дуелот со Лион
Поради нередите кои ги предизвикаа навивачите на Бастија минатиот викенд кога ги нападнаа гостинските фудбалери на Лион, клубот е казнет од Францускиот фудбалски сојуз.
 
петок, 21 април 2017 - Мурињо: Повредата на Ибрахимовиќ изгледа сериозно
Манчестер Јунајтед синоќа ја доби четвртфиналната пресметка со Андерлехт во Лига Европа, но по се изгледа на подолг рок го загуби првиот свој напаѓач Златан Ибрахимовиќ.
 
петок, 21 април 2017 - Јунајтед и Ајакс по продолженија, Лион на пенали до полуфиналето во ЛЕ
Крајно неизвесни и драматични натпревари беа одиграни синоќа во реваншите од четвртфиналната фаза во Лига Европа по кои полуфинале изборија Манчестер Јунајтед, Олимпик Лион, Ајакс и Селта.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24