МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

ПРЕГЛЕД НА НОВОСТИ

среда, 14 февруари 2018 во 22:04
img

Бугарскиот прeтседател Румен Рaдев со двајца владици во Скопје
Бугарскиот прeтседател Румен Рaдев во петок доаѓа во официјална посета на Македонија во придружба на двајца митрополити на Бугарската православна црква, Николај и Кипријан.

Старозагортскиот митрополит Кипријан е претседател на синодалната комисија за преговори со МПЦ, а Пловдискиот митрополит Николај е член на истата комисија.
Средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов е закажана за в петок.
Засега нема официјална потврда дали ќе има и работна средба на комисиите меѓу двете цркви, но сосема извесно е дека бугарските владици ќе се сретнат и со членови на Синодот на Македонската православна црква.

Радев денеска во Софија се сретна со Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. 

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА