МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

ПРЕГЛЕД НА НОВОСТИ

четврток, 14 септември 2017 во 09:20
img

ОИ во Париз во 2024, во Лос Анѓелес во 2028 година
Со откривањето на симболот на Олимписките игри пред Ајфеловата кула во Париз, Франција го слави изборот да биде домаќин на Олимписките игри во 2024-тата година.


Меѓународниот олимписки комитет едногласно соопшти дека Париз и Лос Анѓелес ќе бидат домаќини на две најпрестижни спортски натпреварувања и е прв пат во историјата на еден конгрес да се одберат двајца домаќини.

Откако само тие останаа во трка, Париз и Лос Анѓелес меѓусебно се договорија француската престолнина да ги одржи игрите во 2024-тата, а американскиот град четири години подоцна.

Париз последен пат организирал Олимписки игри во 1924 година.


 

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА