Канал 5 Телевизија - Мобилна верзија
МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

ПРЕГЛЕД НА НОВОСТИ

сабота, 12 август 2017 во 18:57
img

Лешоски , нов претседател на Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата
Поетот Дарко Лешоски е именуван за нов претседател на Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата. Лешоски доаѓа на местото на поетот Славе Ѓорго Димоски кој ја вршеше оваа функција од 2008 година.

Лавина од критики на социјалните мрежи за новата функција на Лешоски, меѓу кои од писателката Румена Бужаровска и поетот Иван Антовски.

Бужаровска на својот фејсбук профил истакна дека функцијата треба да ја врши некој со многу подлабоко и поголемо меѓународно искуство. Антовски, пак, назначувањето на Лешоски го оцени како ,, Удар врз македонската култура и плукање врз нејзиното достоинство.“

Инаку, Лешоски беше учесник на протестите на шарената револуција по што доби функција во новата влада како дел од тимот за комуникации.

Струшките вечери на поезијата се едни од најафирмираните светски поетски фестивали со повеќе децениска традиција.


КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА