Канал 5 Телевизија - Мобилна верзија
МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

ПРЕГЛЕД НА НОВОСТИ

петок, 19 мај 2017 во 22:40
img

Трамп им продава оружје на Саудиците во вредност од 110 милијарди долари
Американските претставници соопштија дека администрацијата на претседателот Доналд Трамп ќе ја официјализира продажбата на воената опрема на Саудиска Арабија во вредност од 110 милијарди долари во текот на неговата посета на таа земја овој викенд.

Опремата вклучува тенкови, воени бродови, анти ракетни системи, радари, опрема за комуникација и технологија за сајбер безбедност, а објавата се очекува во сабота.

Администрацијата денеска го извести Конгресот дека на Саудиска Арабија ќе и биде продадена и муниција за наведување во вредност од околу 500 милиони долари.

Стејт депарментот соопшти дека муницијата за саудиските сили ќе го подобри нишанењето и гаѓањето, посебно во Јемен каде често се критикувани поради цивилни жртви во борбата против бунтовниците кои ги подржува Иран.

Коалицијата која ја предводи Саудиска Арабија од 26 март 2015 година ги бомбардира позиции на шиитските бунтовници.

Најмалку 7.700 луѓе загинаа, а 42.000 се ранети во тие судири додека повеќе од 2.5 милиони луѓе ги напуштија своите домови.

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА