МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

КАТЕГОРИЈА: Култура

среда, 20 септември 2017 во 14:26
img

Македонскиот филм ,,Кога денот немаше име,, во официјална конкуренција на фестивалот „Браќа Манаки“
Македонскиот филм ,,Кога денот немаше име,, на Теона Митевска ќе биде прикажан во натпреварувачката програма на Интернационалниот филмски фестивал Браќа Манаки во Битола.

среда, 20 септември 2017 во 12:30
img

Битолскиот театар гостува на МИТ-фест во Црна Гора
Актерите на Битолскиот театар попладнево ќе отпатуваат за црногорскиот град Цетиње каде ќе учествуваат на тамошниот меѓународен театарски МИТ-фестивал.

среда, 20 септември 2017 во 08:29
img

Изложба „Урбани документи: пејзаж-град-предел“ во Мала станица
Во рамки на манифестацијата Европски денови на културното наследство (15-22 септември), Националната галерија на Македонија (НГМ) организира тематска изложба насловена „Урбани документи: пејзаж-град-предел“ која ќе биде отворена денеска напладне во галеријата Мала станица.

вторник, 19 септември 2017 во 13:22
img

„Блуз и соул фестивал“ од 22. до 24 септември
Европски блуз ќе понуди годинашниот „Блуз и соул фестивал“ (Blues&Soul Festival) кој по 21-ви пат го организира Дирекцијата за култура и уметност-Скопје (ДКУС). Во три фестивалски вечери со почеток во 21 часот, на 22-ри, 23-ти и 24 септември во ноќниот клуб Станица 26, ќе настапат четири бендови од Македонија, Шведска, Грција и Унгарија.

вторник, 19 септември 2017 во 08:43
img

Награда „Македонска книжевна авангарда“ за поетесата Бистра Илин Шеќеровски
Поетесата Бистра Илин Шеќеровски е добитник на годинашната награда „Македонска книжевна авангарда“ за стихозбирката „Градините на внатрешниот сон“ во издание на НИУ МИИЦ од Панчево, Србија.

вторник, 19 септември 2017 во 08:25
img

Претставата „Отровната туника“ вечер на фестивалот „Иван се враќа дома“
Фестивалот „Иван се враќа дома“ на кој гостува московскиот театар „Мастерскаја П. Фоменко” со три претстави од македонскиот режисер Иван Поповски, денеска и утре продолжува со претставата „Отровната туника" од Николај Гумиљов која на сцената на Македонскиот народен театар ќе биде изведена од 20 часот.

понеделник, 18 септември 2017 во 12:09
img

Две награди за Театарот за деца и младинци на фестивал во Подгорица
Театарот за деца и младинци за претставата „Петар Пан“ во режија на Боњо Лунгов освои две награди на 6. Меѓународен куклен фестивал во Подгорица.

недела, 17 септември 2017 во 13:46
img

Библиотека „Илинден“ од Делчево распиша литературен конкурс
Во чест на месецот на книгата, ЈЛБ „Илинден“ од Делчево распишува литературен конкурс на тема „Книгата мојот тивок другар“ во која ќе земат учество двете основни училишта од градот, ООУ „Ванчо Прке“ и ООУ „Св.Климент Охридски“.

сабота, 16 септември 2017 во 13:11
img

Во Центарот за култура во Прилеп изложба „Дел од мене“
Во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, синоќа беше отворена изложбата „Дел од мене“ на двајцата млади прилепски уметници Дарко Талески и Ферди Булут.

петок, 15 септември 2017 во 17:08
img

13 филмови во официјалната конкуренција на фестивалот ,,Браќа Манаки “
13 филмови, главно селектирани од престижните филмски фестивали во Кан, Берлин и Карлови Вари, се во официјална конкуренција годинава на 38 мото по ред издание на фестивалот Браќа Манаки во Битола.

петок, 15 септември 2017 во 11:59
img

Во Крива Паланка изложба „Припитомување на крикот“
Четириесет театарски фотографии на Љупчо Илиевски, колор и црно - бели, снимени по разни поводи на фестивалот Млад отворен театар (МОТ) од синоќа се изложени во градската уметничка галерија на Кривопаланечкиот музеј.

петок, 15 септември 2017 во 08:44
img

МАНУ организира изложба на дела од академик Васко Ташковски
Во Ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите вечер од 20 часот ќе биде отворена изложба на дела (масла, акварели и цртежи) на академик Васко Ташковски.

петок, 15 септември 2017 во 08:31
img

„Скопската тврдина - симбол на градот“ - изложба во Музеј на Град Скопје
Во Музеј на град Скопје вечер од 20 часот ќе биде отворена изложбата „Скопската тврдина - симбол на градот“. Автори се Снешка Лакалиска, виш кустос, Игор Кузмановски, кустос археолог и Драгица Живкова, советник кустос.

четврток, 14 септември 2017 во 14:15
img

Вечерва започнува француски филмски фестивал во Битола
Со изведба на комедијата „Не е мој тип“ на Лука Белво, вечерва во Битола се отвора дводневниот „Француски филмски фестивал“, организиран од Центарот за култура -Битола во соработка со Француската Алијанса.

четврток, 14 септември 2017 во 09:05
img

Трпчески резидентен артист во лондонски „Вигмор хол“
Македонскиот пијанист Симон Трпчески во новата сезона 2017/2018 година ќе биде резидентен артист на лондонски „Вигмор Хол“.

1  2  3  4  5  6  7

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА