МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

КАТЕГОРИЈА: Култура

сабота, 18 ноември 2017 во 14:57
img

Монашки хорови од Македонија на фестивал во Солун
Монашкиот хор на Бигорскиот манастир и монахинските хорови „Свети Георгиј Победоносец“ од дебарското село Рајчица и манастирот Пречиста кај Кичево, утре ќе настапат на 8.Меѓународен хорски фестивал, што викендов се одржува во Солун.

сабота, 18 ноември 2017 во 08:40
img

„Магичен глас“ - концерт за деца на Македонската филхармонија
Македонската филхармонија денеска напладне ќе одржи симфониски концерт за деца насловен „Магичен глас“, на кој како солист ќе настапи сопранот Билјана Јосифов. Аниматор на концертот ќе биде актерот Мартин Јордановски, а диригент Дијана Илкоска-Имери.

петок, 17 ноември 2017 во 11:01
img

Во Скопје се одржа 4. Меѓународен драмски фестивал за лица со и без хендикеп
Четвртиот Меѓународен фестивал за лица со и без хендикеп организиран од здружението на граѓани за промоција и развој на регионите „Свет на различни, а еднакви“ од Скопје се одржаа оваа недела во гладниот град.

петок, 17 ноември 2017 во 09:28
img

Комедијата „Кец на десетка“ премиерно во МНТ
Комедијата „Кец на десетка“ на авторот Митко Бојаџиски и во колективна режија вечер премиерно ќе биде изведена во Македонскиот народен театар. Во претставата играат Александар Миќиќ, Тања Кочовска, Нина Деан и Ивица Димитријевиќ.

четврток, 16 ноември 2017 во 22:30
img

Промоција на „Живот во кутија“ на македонскиот Солжењицин
Новинарот Томислав Кежаровски вечерва пред огромна публика и со мноштво емоции ја промовираше својата прва книга „Живот во кутија“, што е приказ за неговиот осуммесечен притвор во затворот Шутка.

четврток, 16 ноември 2017 во 08:49
img

Книжевна средба со италијанскиот писател Клаудио Магрис
На италијанскиот писател Клаудио Магрис, кој престојува во Македонија во рамки на манифестацијата Недела на италијанската книга, денеска ќе му биде врачена Плакета за почесен член на Друштвото на писателите на Македонија.

среда, 15 ноември 2017 во 16:41
img

Реакција на продуцентот на серијата „Македонија“ на изјавата на Тозија и предистражната постапка на ЈО
Отворени сме за соработка и ќе ги доставиме сите документи и информации поврзани со нашата работа. Сакаме да упатиме реакција на изјавата на в.д. директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија кој информира на прес-конференција дека Јавното обвинителство покренало постапка за криминал во целиот проект и свесно ја изманипулира јавноста за целиот случај што покажува на неговата личност и намера во целост.

среда, 15 ноември 2017 во 08:42
img

Јубилеен концерт во чест на композиторот Драгослав Ортаков
Професори и студенти од Факултетот за музичка уметност-Скопје вечер од 20 часот на ФМУ ќе одржат јубилен концерт по повод 90 години од раѓањето и 10 години од смртта на музикологот и композитор проф. д-р Драгослав Ортаков (1928-2007).

среда, 15 ноември 2017 во 08:38
img

Премиера на „Бракот е брак“ во Театар Комедија
Претставата „Бракот е брак“ на режисерката Теа Беговска, работена според „Просидба“ од Антон Павлович Чехов ќе биде премиерно изведена вечер во Театар Комедија во Скопје.

вторник, 14 ноември 2017 во 13:50
img

Тозија: Немаме никаков продукт од серијата „Македонија“, не се знае каде се парите
Агенцијата за филм нема добиено серија, нема добиено документи, ниту известувања каде се потрошени парите што се веќе уплатени за првата серија од серијалалот „Македонија“, односно 80 отсто од 68 милиони денари.

вторник, 14 ноември 2017 во 08:46
img

Битолскиот театар одбележува 73 години од формирањето
Со премиера на претставата „Крвави свадби“ од Федерико Гарсија Лорка, во режија на Љупчо Ѓоргиевски, Народниот театар - Битола денеска ќе одбележи 73 години од денот на формирањето и од денот кога е одиграна првата театарска претстава на македонски јазик во Македонија.

понеделник, 13 ноември 2017 во 16:41
img

Трибина на Друштвото на филмски работници за состојбата во македонскиот филм
Друштвото на филмски работници на Македонија во соработка со Агенцијата за филм на Македонија одржа трибина за состојбата во македонскиот филм и за неопходноста од промена на Законот за филмска дејност.

понеделник, 13 ноември 2017 во 13:20
img

Награда од публиката за „Исцелител“ на Солунскиот филмски фестивал
Филмот „Исцелител“ на македонскиот режисер Ѓорче Ставрески ја освои наградата на публиката во рамки на „Balkan Survey“ програмата на 58.Солунски филмски фестивал.

понеделник, 13 ноември 2017 во 09:08
img

Промоција на книгата „На Скопје, со љубов! - Архитектонската мисла на Живко Поповски“
Книгата „На Скопје, со љубов! - Архитектонската мисла на Живко Поповски“ приредена од Анета Христова - Поповска и Мери Батакоја, ќе биде промовирана вечер во Музејот на Град Скопје.

понеделник, 13 ноември 2017 во 09:07
img

Конференција „Креативна Европа на ЕУ – поттик за културна соработка“
Конференција на тема „Креативна Европа на ЕУ – поттик за културна соработка“ ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на Министерството за култура во соработка со Извршната агенција за образование, аудиовизуелна дејност и култура при Европската комисија (Сектор за култура).

1  2  3  4  5  6  7

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА