МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

КАТЕГОРИЈА: Свет

недела, 23 јули 2017 во 21:55
img

Трамп пушти во употреба најнов борбен брод (фото)
Бродот може да плови цели 20 години без да има потреба да застане за да дополни гориво.

недела, 23 јули 2017 во 19:39
img

Итен состанок на советот за безбедност за судирите во Израел
Советот за безбедност на Обединетите Нации ќе се состане утре за да разговара за порастот на насилството помеѓу Израелците и Палестинците.

недела, 23 јули 2017 во 17:11
img

Падобранските единици на САД скокале по мрак во Романија и се повредиле
Дваесет американски падобранци се во болница во Романија поради повреди здобиени во текот на ноќниот скок во рамките на воените вежби „Saber guardian 2017”.

недела, 23 јули 2017 во 16:47
img

Ердоган: На никој не му е во интерес продолжување на катарската криза
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Истанбул изјави дека „никому не му е во интерес“ да продолжи кризата во Персискиот Залив.

недела, 23 јули 2017 во 16:04
img

Пожар во Хрватска предизвика 34 експлозии на заостанати мини
Пожарот кој од Црна Гора премина на територијата на Хрватска на брдото Бјелотина предизвика експлозии од заостанати мини од војната.

недела, 23 јули 2017 во 15:30
img

Нови потреси на грчкиот остров Кос
Жителите и туристите на грчкиот остров Кос, синоќа повторно беа вознемирени од посилни земјотреси.

недела, 23 јули 2017 во 12:12
img

Спутник: Израелски војници нападнаа новинарка на „Раша тудеј“ (видео)
Новинарката на „Раша Тудеј“, Далија ел Нимари, била мета на напад на израелски војник во Ерусалим, пишува „Спутник“.

недела, 23 јули 2017 во 11:17
img

Пентагон: Русија претставува најголема закана за САД во светот
Претседателот на Здружениот генералштаб на Вооружените сили на САД, генерал Џозеф Денфорд изјави дека Русија има најголем потенцијал во воената област меѓу другите земји во светот, што претставува најголема закана за Вашингтон, истакна тој на конференција за безбедност во Аспен, Колорадо, информира ТАСС.

недела, 23 јули 2017 во 10:01
img

„Ако дилерите даваат отпор – пукајте, посебно ако се странци“
Претседателот на Индонезија, Џоко Видодо, и наредил на полицијата да пука во криумчарите на дрога доколку даваат отпор при апсење.

сабота, 22 јули 2017 во 21:55
img

Асанж лично го предупредувал Стејт департментот за хакерски напад
Главниот и одговорен уредник на сајтот Викиликс Џулијан Асанж лично го предупредил Стејт департментот дека нивната служба е подложна на хакерски напад, се наведува во исечокот на документарниот филм Ризик кој ќе биде прикажан на телевизијата Шоутајм.

сабота, 22 јули 2017 во 16:32
img

Виена ќе остане без еден од своите најпрепознатливи симболи - штандовите со колбаси
Главниот град на Австрија е познат по историските градби, но и по штандовите на кои можат да се купат различните видови колбаси.

сабота, 22 јули 2017 во 16:03
img

Полска ја усвои судската реформа и покрај заканите од ЕУ
Горниот дом на полскиот парламент рано утринава ја одобри реформата на Врховниот суд и покрај предупредувањата на Европската унија и критиките од домашната јавност дека законот ќе ги поткопа демократските процеси и рамнотежата на власта.

сабота, 22 јули 2017 во 15:50
img

Шест лица загинаа во судири меѓу Израелци и Палестинци во Ерусалим
Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, ги замрзна сите официјални контакти со Израел, се додека не се повлечат новите мерки за безбедност, воведени од еврејската држава на ридот на храмот во Ерусалим.

сабота, 22 јули 2017 во 15:18
img

Нова оставка во Белата куќа
Изборот на Трамп да го постави банкарот од Вол Стрит, Скарамучи за нов директор за комуникации предизвика потрес во Белата кука – оставка поднесе портпаролот Шон Спајсер кој беше на оваа функција од кога Трамп го презеде претседателствувањето.

сабота, 22 јули 2017 во 13:34
img

Словенија: Хрватска не треба да биде дел од Шенген зоната
Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерjaвец испрати писмо до Европската комисија, во кое вели дека Хрватска не заслужува да влезе во Шенген просторot, бидејќи со нарушувањата на границата во Пиранскиот залив од страна на рибарски и полициски пловни објекти, го нарушува правниот поредок на Европската унија и територијалниот интегритет на Шенген, соопшти хрватската национална телевизија ХРТ, цитирана од агенциите.

1  2  3  4  5  6  7

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА