МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

КАТЕГОРИЈА: Македонија

вторник, 28 март 2017 во 13:42
img

Зголемено производството на тутун, компир и крмна пченка
За пет проценти е зголемено производството на тутун, за 4,3 проценти на компир, а на крмната пченка за 61,4 проценти во минатата година споредено со 2015 година, објави денеска Државниот завод за статистика.

вторник, 28 март 2017 во 13:41
img

Од утре на сметките на земјоделците ќе почнaт да легнуваат парите за заостанатите субвенции
Според Министерството, обезбедени се 100 милиони евра за субвенции во 2017 година, но поради различното толкување на Изборниот законик по последните парламентарни избори дојде до пречки во нивното исплаќање.

вторник, 28 март 2017 во 13:34
img

Ако навреме се открие, излекувањето на ракот на дебелото црево е 90 отсто
Присуство на крв во изметот, измени во навиките на празнењето на цревата, намалување на телесна тежина, анемија, болки, болка во стомакот – ова се првите знаци за можен рак на дебелото црево.

вторник, 28 март 2017 во 13:22
img

Втор ден од продолжението на Конститутивната седница
Од 50-те пријавени пратеници од ВМРО ДПМНЕ досега помина дискусијата само за излагањето на Антонио Милошоски. По него зеде збор Илија Димовски и во моментов во тек се реплики и контрареплики на неговото излагање.

вторник, 28 март 2017 во 13:08
img

Грчкиот бизнисмен Ефтимиадис: Нимиц не можеше да сфати зошто да не постои македонска нација
Не можеше да сфати зошто да не постои македонски јазик и македонска нација, но ја имаше сфатено позицијата за сложено ерга омнес име со географска одредница; не можеше да го реши спорот затоа што немаше плодна почва од двете страни; грчкото МНР секогаш беше известено за нашите средби – грчкиот бизнисмен Никос Ефтимиадис, добар пријател на Нимиц, во интервју за Катимерини, открива детали во однос на позициите на медијаторот во македонско – грчкиот спор.

вторник, 28 март 2017 во 13:01
img

Потребна е професионализација на младинската работа
Препознавањето и признавањето на младинската работа е важно со цел младинските работници да добијат поголеми можности на пазарот на трудот.

вторник, 28 март 2017 во 12:04
img

Туристичка промоција на Охрид во Москва
Во рамки на активностите за промовирање на Охрид како атрактивна туристичка дестинација, користејќи ги формите и облиците за унапредување и одржлив развој на туризмот, делегација на Општина Охрид предводена од градоначалникот Никола Бакрачески утре ќе одржи промотивен настан во Москва.

вторник, 28 март 2017 во 11:39
img

МЗШВ: Субвенциите редовно и целосно се исплаќаат
Земјоделците секоја година ја добиваат предвидената поддршка.

вторник, 28 март 2017 во 11:30
img

РСБСП: Мотоциклистите да бидат внимателни и одговорни во сообраќајот
Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира мотоциклистите секогаш да носат заштитен шлем (кацига), да внимаваат на брзината, да ги користат трепкачите, да одржуват растојание, да ги користат двете сопирачки, да избегнуваат „мртви агли“ и да носат рефлектирачки елек и заштитна опрема.

вторник, 28 март 2017 во 11:03
img

Водостоите на реките под просекот за март
Водостоите на реките во Македонија се под просекот за март, покажува неделната хидролошка состојба.

вторник, 28 март 2017 во 10:58
img

СДСМ: Македонија ќе добие нова влада низ демократски процедури
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска соопшти дека Македонија ќе добие нова влада низ демократски процедури.

вторник, 28 март 2017 во 10:27
img

НБРМ овозможи прекугранични плаќања во евра
Деловните банки во Македонија што имаат дозвола за работење со платен промет со странство и сметки во евра во Македонскиот интербанкарски платен систем (МИПС) на Народната банка, ќе имаат можност за прекугранични плаќања во евра за своите клиенти (правни и физички лица) преку најбрзиот и најбезбедниот платен систем во Европа - ТАРГЕТ2.

вторник, 28 март 2017 во 10:24
img

Од куќа во Арачиново ноќеска украдени 120.000 евра
Крадци, ноќеска од куќата на 45-годишниот жител од скопско Арачиново украле 120.000 евра.

вторник, 28 март 2017 во 10:19
img

Избор на Топ 10 најуспешни жени менаџерки по 21-ви пат
Агенцијата Марили утре и задутре го организира 21-от избор на Топ најуспешни жени менаџерки за 2016 година.

вторник, 28 март 2017 во 09:48
img

Времето денеска сончево и ветровито со температура до 18 степени
Времето ќе биде сончево со слаб ветер од северен правец.

1  2  3  4  5  6  7

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА