МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

ПОСЛЕДНИ НОВОСТИ

вторник, 28 март 2017 во 13:54
img

Зврлевски: Нелегалното следење на комуникациите доведе до голема општествена криза
Неопходно е да се донесе нов закон за следење на комуникациите, истакна јавниот обвинител Марко Зврлевски на меѓународната конференција „Следење на комуникациите – законска рамка и искуства, улогата на јавниот обвинител“ која се одржа во Скопје.

вторник, 28 март 2017 во 13:42
img

Зголемено производството на тутун, компир и крмна пченка
За пет проценти е зголемено производството на тутун, за 4,3 проценти на компир, а на крмната пченка за 61,4 проценти во минатата година споредено со 2015 година, објави денеска Државниот завод за статистика.

вторник, 28 март 2017 во 13:41
img

Од утре на сметките на земјоделците ќе почнaт да легнуваат парите за заостанатите субвенции
Според Министерството, обезбедени се 100 милиони евра за субвенции во 2017 година, но поради различното толкување на Изборниот законик по последните парламентарни избори дојде до пречки во нивното исплаќање.

вторник, 28 март 2017 во 13:36
img

Роденденски маратон на МНТ, 150-та изведба на „Сомнително лице“
Во пресрет на 72-риот роденден кој го одбележува на 3 април, Македонскиот народен театар в сабота (1 април) ќе организира роденденски маратон на кој ќе бидат изведени три претстави: од 13 часот „Силјан Штркот шанца“, од 15 часот „Животот е прекрасен“ и од 21 часот - 150-та изведба на „Сомнително лице“.

вторник, 28 март 2017 во 13:34
img

Ако навреме се открие, излекувањето на ракот на дебелото црево е 90 отсто
Присуство на крв во изметот, измени во навиките на празнењето на цревата, намалување на телесна тежина, анемија, болки, болка во стомакот – ова се првите знаци за можен рак на дебелото црево.

вторник, 28 март 2017 во 13:22
img

Втор ден од продолжението на Конститутивната седница
Од 50-те пријавени пратеници од ВМРО ДПМНЕ досега помина дискусијата само за излагањето на Антонио Милошоски. По него зеде збор Илија Димовски и во моментов во тек се реплики и контрареплики на неговото излагање.

вторник, 28 март 2017 во 13:08
img

Грчкиот бизнисмен Ефтимиадис: Нимиц не можеше да сфати зошто да не постои македонска нација
Не можеше да сфати зошто да не постои македонски јазик и македонска нација, но ја имаше сфатено позицијата за сложено ерга омнес име со географска одредница; не можеше да го реши спорот затоа што немаше плодна почва од двете страни; грчкото МНР секогаш беше известено за нашите средби – грчкиот бизнисмен Никос Ефтимиадис, добар пријател на Нимиц, во интервју за Катимерини, открива детали во однос на позициите на медијаторот во македонско – грчкиот спор.

вторник, 28 март 2017 во 13:01
img

Потребна е професионализација на младинската работа
Препознавањето и признавањето на младинската работа е важно со цел младинските работници да добијат поголеми можности на пазарот на трудот.

вторник, 28 март 2017 во 12:48
img

Казнета со осум недели затвор зашто ги полудувала соседите со гласна музика!
Соња Брус од Виленхол, мајка на три деца, е осудена на 8 недели затвор бидејќи континуирано гласно ја пуштала песната „Shape of You“ од Ед Ширан!

вторник, 28 март 2017 во 12:38
img

Од музеј во Берлин украден огромен златник вреден милиони долари
Златник со тежина од 90,7 килограми украден е од музеј во Берлин, каде бил позајмен од еден приватен колекционер, пренесуваат германските медиуми.

вторник, 28 март 2017 во 12:27
img

Дигитални надгробни споменици кои чинат по 3.000 евра (видео)
Погребално претпријатие од словенечкиот град Марибор досега прими 50 нарачки за дигиталните надгробни споменици, од коишто еден чини 3.000 евра, а чиј прототип пред неколку дена го претставија неколку локални бизнисмени и градскиот Електротехнички факултет.

вторник, 28 март 2017 во 12:04
img

Туристичка промоција на Охрид во Москва
Во рамки на активностите за промовирање на Охрид како атрактивна туристичка дестинација, користејќи ги формите и облиците за унапредување и одржлив развој на туризмот, делегација на Општина Охрид предводена од градоначалникот Никола Бакрачески утре ќе одржи промотивен настан во Москва.

вторник, 28 март 2017 во 11:58
img

Повредена ајкула побарала помош од нуркач (видео)
Лимон ајкулата на која и се закачила јадица за кожата, побарала помош од нуркачот Џош Еклес во водите на Флорида.

вторник, 28 март 2017 во 11:49
img

Џиновски петел од Косово стана хит на интернет (видео)
Меракли е најголемиот петел на светот и ни доаѓа од Косово.

вторник, 28 март 2017 во 11:41
img

Антологија на македонскиот расказ за деца
Во издание на издавачката куќа „Силсонс“ од Скопје излезе од печат антологија на македонскиот расказ, во која се застапени триесет и девет раскази од значајни македонски писатели.

1  2  3  4  5  6  7

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА