Под мотото „ТРЧАЈ, ИГРАЈ, АКТИВИРАЈ СЕ“ денес на кејот на реката Вардар, Агенцијата за млади и спорт го организира спортско – рекреативниот настан во пресрет на 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија.

Во насока на создавање услови за нормално функционирање на ПФМ, Иницијативниот одбор за промена на состојбата и структурите во Пливачката федерација на Македонија денеска одржа прес-конференција на која ги изнесе своите сознанија за овој спорт во државата.

понеделник, 04 септември 2017 во 09:46
img

Евгениј Поп Ацев на делба на првото место во маратонско пливање
Македонскиот пливач, Евгениј Поп Ацев се врати на првото место во генералниот пласман во гран при серијата на ФИНА за маратонско пливање.

понеделник, 04 септември 2017 во 08:46
img

Русија нов европски шампион во одбојка
Руската одбојкарска репрезентација го освои златниот медал на Европското првенство во Полска, откако синоќа во Краков, во финалето ја совлада Германија со 3-2.

недела, 03 септември 2017 во 13:32
img

Русија и Германија во борба за златото на Европското првенство во одбојка
На Европското одбојкарско првенство за мажи што се одржува во Краков, Полска, денеска на програмата се натпревари за медали.

петок, 01 септември 2017 во 10:20
img

Познати полуфиналистите на ЕП во одбојка
На Европското првенство за одбојкари во Полска познати се четирите полуфиналисти.

четврток, 31 август 2017 во 09:11
img

ЕП одбојка: Елиминација за домаќинот и за бранителот на трофејот
Големи изненадувања се случија синоќа на Европското првенство за одбојкари што се одржува во Полска

вторник, 29 август 2017 во 08:46
img

Заврши групната фаза на одбојкарското ЕП 2017
На Европското првенство за одбојкари што се одржува во Полска завршија натпреварите во групи по што се познати осминафиналните двојки, како и четирите репрезентации кои обезбедија директен пласман во четвртфиналната рунда.

недела, 27 август 2017 во 10:06
img

Прва победа за домаќинот Полска на ЕП во одбојка
Одбојкарската репрезентација на Полска синоќа ја оствари првата победа на Европското првенство на кое е домаќин. Во дуелот од 2.коло од групата А Полска ја совлада Финска со 3:0 во сетови. На вториот натпревар од групата беше многу понеизвесно и Србија ја совлада Естонија со 3:2.

сабота, 26 август 2017 во 10:38
img

Германија по голема борба ја совлада Италија на ЕП во одбојка
Репрезентацијата на Германија синоќа по голема борба ја совлада Италија со 3:2 во сетови во првото коло од Б групата на Европското првенство што се игра во Полска.

четврток, 17 август 2017 во 13:14
img

Наградниот фонд на Охридскиот пливачки маратон ќе изнесува 10 илјади долари
На 31.от Охридски пливачки маратон се пријавени 22 пливачи од кои 15 мажи и седум жени од сите страни на светот кои ќе се борат за наградниот фонд од 10.000 долари.

вторник, 15 август 2017 во 12:09
img

Почина олимпискиот шампион на Австралија
Австралискиот велосипедист Стивен Вулдриџ почина на 39-годишна возраст.

недела, 13 август 2017 во 13:43
img

Поделени седум сета медали на Светското првенство во атлетика
На Светското атлетско првенство што се одржува во Лондон, синоќа беа поделени седум сета на медали.

сабота, 12 август 2017 во 15:10
img

Бугаринот Ајдарски , победник на Охридскиот маратон
Венцислав Ајдарски од Бугарија . е победник на Меѓународен Олимписки Пливачки Маратон на 10 км, што денес за прв пат се одржа во Охрид.

петок, 11 август 2017 во 10:35
img

Турчинот Гулиев светски првак на 200 метри во Лондон
Рамил Гулиев од Турција е нов светски првак на 200 метри, откако синоќа во финалето на Светското првенство во атлетика, што се одржува во Лондон, истрча најдобро време 20.09 секунди.