МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

КАТЕГОРИЈА: Други спортови

понеделник, 27 март 2017 во 16:35
img

Почна меѓународниот турнир во таеквондо „Скопје Опен 2017”
Рекордни 400 натпреварувачи од вкупно девет земји од регионот ќе се натпреваруваат на четвртиот по ред традиционален меѓународен турнир во Олимписко Таеквондо „Скопје опен 2017”, кој денеска почна во спортската сала на СРЦ „Кале“ во Скопје.

понеделник, 20 март 2017 во 09:34
img

Дејан Недев освои злато на Фудокан Куп
Најдобриот македонски натпреварувач во традиционално карате, Дејан Недев освои златен медал во кати за сениори на Европскиот Фудокан Карате Куп „Дунав 2017“ во Виена, Австрија.

сабота, 11 март 2017 во 19:55
img

Спекатакуларен спортски настан организираше ватерполо асоцијација на Австралија (видео)
Во суператрактивниот базен на плажата Бонди во Сиднеј се одигра ревијален меч меѓу репрезентацијата на Австралија и Ал-стар тимот на светот.

вторник, 07 март 2017 во 11:53
img

Резарта Алими од џудо клубот „Гладијатор 2016“ од Кочани освои злато во Полска
Уште едно злато, трето годинава му донесе џудистката од Косово Резарта Алими на џудо клубот „Гладијатор 2016“ од Кочани. Taa се натпреваруваше во категорија од 13 години на меѓународен турнир што викендов се одржа во Полска.

вторник, 07 март 2017 во 11:26
img

Повторно злато во Солун за Битолската академија за боречки вештини
Со 20 златни и 4 сребрени медали се враќаат од Солун членовите на Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО” од Битола.

понеделник, 06 март 2017 во 09:34
img

Одржан 47. Државен шампионат во традиционално карате
Во „Будо Карате Центарот Недеви“ во Скопје во текот на вчерашниот ден се одржа 47-от Државен шампионат на Македонија во традиционално карате во (кати поединечно) за сениори - јуниори, кадети и деца.

вторник, 28 февруари 2017 во 14:42
img

Македонски атлетичари на Европското првенство во Белград
Атлетската федерација на Македонија ќе настапи со двајцата најдобри натпреварувачи во атлетика на претстојниот европски шампионат во сала, што од 3 до 5 март годинава ќе се одржи во Белград и на кој ќе учествуваат 600 натпреварувачи од 51 држава членки на ЕАА.

понеделник, 20 февруари 2017 во 09:41
img

Петар Заборски го освои бронзениот медал за Македонија на ЕП во карате
На Европското првенство во карате за кадети, јуниори и јуниори до 21 година кое викендот се одржа во Софија, Бугарија, македонскиот репрезентативец, член на клубот Макпетрол-Скопје, Петар Заборски во највозрасната младинска категорија (У21), успеа да го освои бронзениот медал.

недела, 19 февруари 2017 во 17:06
img

Tурнир во забрзан шах „АЛКАЛОИД 2017“
Традиционалниот отворен меѓународен турнир во рапид темпо „Алкалоид 2017“ собра рекорден број учесници, 198, од пет држави. По одиграните девет кола, на врвот на турнирската табела со ист број поени, 7,5, се најдоа четворица шахисти: велемајсторите Петар Дренчев (Бугарија), Милош Перуновиќ (Србија), Интермајсторите Филип Панчевски (член на ШК Алкалоид и актуелен Шампион на Македонија) и Златановиќ Борољуб (Србија).

четврток, 16 февруари 2017 во 21:18
img

Тупурковски го прими францускиот амбасадор Тимоние
Во просториите на Македонскиот олимписки комитет, денеска, официјална средба остварија претседателот на МОК, Васил Тупурковски и амбасадорот на Република Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, на која станало збор за соработката помеѓу Македонскиот и Францускиот олимписки комитет односно помошта и донациите која македонските спортисти и македонскиот спорт ја добиваат преку МОК.

четврток, 16 февруари 2017 во 17:19
img

Одржана средба меѓу МОК и ФБСМ
Во просториите на Македонскиот олимписки комитет (МОК), денеска средба остварија претседателот на МОК, Васил Тупурковски и претседателот на Федерацијата за боречки спортови на Македонија (ФБСМ), Бетим Вренези. Се разговараше за унапредувањето на борењето, едукација на тренери по борење, развојот на младинското и сениорското борење, како и развојот на борењето во женска конкуренција.

понеделник, 06 февруари 2017 во 10:46
img

Титулата во НФЛ за Њу Ингланд
Екипата на Њу Инглад по петти пат триумфираше во Супербол (финалето на НФЛ лигата) откако ноќеска по продолжение ја совлада Атланта со 34:28.

среда, 25 јануари 2017 во 17:52
img

Болт со едно злато помалку од Пекинг
Интернационалниот Олимписки комитет го одзема златниот медал на штафетата на Јамајка во трката на 4 х 100 метри на Олимписките игри во Пекинг.

четврток, 12 јануари 2017 во 15:03
img

Македонските одбојкари ги добија противниците за Европската лига
Албанија и Шведска ќе и бидат противници на Македонија во нејзиното четврто учество во ЦЕВ Европската лига. Ова е епилогот по денешната жребка во седиштето на Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ) во Луксембург.

среда, 04 јануари 2017 во 19:02
img

Даниел Андре Танде победи на третиот дел од турнејата „Четири Скокалници“
Норвешкиот ски-скокач Даниел Андре Танде победи на третиот дел од турнејата „Четири Скокалници“ која со одржа во Инсбрук, Австрја.

1  2  3  4  5  6  7

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА