КАТЕГОРИЈА: Формула

понеделник, 29 мај 2017 во 09:39
img

Хамилтон: Ферари го фаворизира Фетел
Британецот Луис Хамилтон по трката во Монако на која победи Себастијан Фетел изјави дека италијанскиот тим Ферари го форсира Германецот во однос на вториот возач Кими Раиконен.

недела, 28 мај 2017 во 16:54
img

Двоен триумф на болидите на Ферари тна Гран прито во Монте Карло
Возачите на Ферари ги освоија првите две места на денешната трка за Големата награда на Монако што се возеше во Монте Карло.

сабота, 27 мај 2017 во 16:46
img

Раиконен најбрз на квалификациите за Големата награда на Монако
Возачот на „Ферари“, Кими Раиконен, беше најбрз на денешните квалификации што се возеа за Големата награда на Монако низ улиците на Монте Карло.

недела, 14 мај 2017 во 17:20
img

Хамилтон победник на трката за ГН на Шпанија
Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон триумфираше на трката за Големата награда на Шпанија.

недела, 09 април 2017 во 17:21
img

Хамилтон ја „освои“ Кина
Британецот Луис Хамилтон во болидот на мерцедес победи во трката за големата награда на Кина што се возеше за Светскиот шампионат во Формула 1 на патеката во Шангај.

сабота, 08 април 2017 во 14:04
img

Нова пол-позиција за Луис Хамилтон
Британецот, Луис Хамилтон, и по вторпат сезонава ја освои пол-позицијата. Тој беше најбрз во квалификациите на патеката во Шангај и утрешната трка за Големата награда на Кина ќе ја започне од првото стартно место.

сабота, 25 март 2017 во 10:07
img

Пол-позицијата во Мелбурн за Хамилтон
Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ќе тргне од првата стартна позиција на трката за Големата награда на Австралија со која ќе биде отворена новата сезона во Формула 1 шампионатот.

четврток, 23 март 2017 во 10:44
img

Календар на Формула 1 трки за 2017 година, возачи, тимови
На 26 март со трката за Големата награда на Австралија во Мелбурн започнува светскиот шампионат во Формула 1.

вторник, 24 јануари 2017 во 10:24
img

Берни Еклстоун веќе не прв човек на Формула 1
Компанија „Либерти медија“ му се заблагодари за соработката на досегашниот шеф на Формула 1 Берни Еклстоун.

петок, 02 декември 2016 во 15:50
img

Шампионот Нико Розберг ја заврши кариерата
Новиот шампион во формула 1 Нико Розберг реши да ја заврши кариерата, иако пред само пет дена ја освои титулата шампион во формула 1 за 2016 година. Повлекувањето на 31-годишниот возач претставува големо изненадување. Тој шампионската титула ја освои со само пет бодови повеќе од клупскиот колега од Мерцедес Луис Хамилтон.

недела, 27 ноември 2016 во 17:05
img

Нико Розберг нов шампион во формула 1
Германецот Нико Розберг е новиот шампион во формула 1. Тој е вкупно 33.ти првак во овој спорт. Розберг (возач на Мерцедес) на последната трка што се возеше на патеката „Јас Марина“ го издржа притисокот од страна на Луис Хамилтон и го освои второто место што му беше доволно за да ја освои титулата.

сабота, 26 ноември 2016 во 17:26
img

Пол позиција за Луис Хамилтон на последната трка во Ф1
Возачот на „Мерцедес“ и актуелен шампион Луис Хамилтон ќе стартува од пол позицијата на утрешната последна трка во годинешнава сезона во Формула 1.

недела, 13 ноември 2016 во 20:56
img

Хамилтон најбрз на трката за Големата награда на Бразил
Британецот Луис Хамилтон остана во игра за титулата Светски шампион, откако вечерва победи на патеката „Интерлагос“ на трката во Формула 1 за големата награда на Бразил.

понеделник, 31 октомври 2016 во 09:24
img

Хамилтон победи на трката за Големата награда на Мексико
Возачот на Мерцедес и актуелен светски првак во формула 1, Луис Хамилтон забележа победа на трката одржана синоќа за Големата награда на Мексико и со тоа ја намали разликата во однос на лидерот во генералниот пласман Нико Розберг.

недела, 30 октомври 2016 во 12:16
img

Хамилтон пред Розберг на стартот за Големата награда на Мексико
Британецот Луис Хамилтон ќе стратува од полпозицијата на 19-тата трка во Формула 1 шампионатот која вечерва ќе се вози за Големата награда на Мексико.