МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

ПОСЛЕДНИ НОВОСТИ

среда, 18 јануари 2017 во 15:38
img

„Лимак Холдинг“ ја доби организацијата на кошаркарскиот Куп на Македонија
Светски реномираната компанија со седиште во Турција, Лимак Холдинг ја доби организацијата на годинешниот Кошаркарски Куп на Македонија. За организација на финалниот турнир од Купот на Македонија во машка и женска конкуренција на денешната лицитација во просториите на МКФ, Лимак Холдинг како единствен учесник ги откупи правата за организација купот кој годинава ќе го носи името „Лимак Куп на Македонија 2017“.

среда, 18 јануари 2017 во 12:57
img

Меси: Ќе играм за Барселона онолку долго колку што клубот посакува
Еден од најдобрите играчи во светот Лионел Меси, ги отфрли шпекулациите дека би можел да ја напушти Барселона и да прејде во Манчестер Сити, истакнувајќи дека е многу среќен во Каталонија.

среда, 18 јануари 2017 во 10:43
img

Червар: Шпанија на надворешните линии не е толку добра како Словенија
Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар очекува нешто полесно задача на вечерашниот дуел со Шпанија, во однос на претходниот противник Словенија.

среда, 18 јануари 2017 во 10:16
img

Кербер и Федерер се пласираа во третото коло на АО
Бранителката на трофејот на Австралија Опен, германската тенисерка Анџелика Кербер се избори за пласман во третото коло по победата во три сета над сонародничка Карина Витхефт.

среда, 18 јануари 2017 во 10:09
img

Одиграни шест повторени натпревари во ФА купот
Познати се сите уште шест двојки за шеснаесет финалето од ФА купот, откако синоќа се одигра повторени дуели кои претходно завршија нерешено.

среда, 18 јануари 2017 во 09:52
img

Сан Антонио ја оправда улогата на фаворит против Минесота
Сан Антонио на свој терен ја совлада Минесота со 122:114 и ја оправда улогата на фаворит на овој дуел. За „Спарс“ ова беше 32. пезонска победа.

среда, 18 јануари 2017 во 09:31
img

Силната Шпанија следен предизвик за македонските ракометари на Мундијалот
Репрезентацијата на Шпанија е четвртиот ривал на Македонија на Светското првенство во Франција.

среда, 18 јануари 2017 во 09:28
img

Египетскиот голман Ел Хадари најстар учесник во историјата на Купот на нациите
Голманот на фудбалската репрезентација на Египет, Есам Ел Хадари влезе во историјата на африканскиот Куп на нации како најстар учесник во ова натпреварување.

среда, 18 јануари 2017 во 08:56
img

Интер по продолженија избори четвртфинале во италијанскиот куп
Фудбалерите на Интер обезбедија место во четвртфиналето на „Копа Италија“ по синоќешната победа над Болоња во осминафиналето со 3:2. Триумфот за Интер го донесе Антонио Кандрева во осмата минута од првото продолжение, откако основните 90 минути завршија нерешено 2:2.

среда, 18 јануари 2017 во 08:28
img

СП 2017: Франција прва со четири победи
Светскиот првак и домаќин на ракометното Светско првенство Франција е првата селекција со четири победи на шампионатот. „Триколорите“ синоќа ја совладаа Русија со 35:24 и со тоа го освоија првото место во групата А и во осминафиналето ќе игра против четвртопласираната селекција од Б групата.

вторник, 17 јануари 2017 во 19:05
img

СП 2017: Миркуловски тренираше заедно со тимот
Македонската ракометна репрезентација на слободниот ден попладнево го одработи предвидениот тренинг, а заедно со репрезентацијата тренираше и Филип Миркуловски. Тој по вчерашната повреда се чувствува подобро.

вторник, 17 јануари 2017 во 14:54
img

Манчестер Сити подготвува рекордни 114 милиони евра за Меси
Манчестер Сити се подготвува да го сруши трансфер рекордот во историјата на фудбалот и да му понуди 114 милиони евра на првата ѕвезда на Барселона, Лионел Меси.

вторник, 17 јануари 2017 во 13:03
img

Манасков: Треба да се извлечат поуки од загубениот натпревар
Македонската ракометна репрезентација вчера го забележа првиот пораз на шампионатот во Франција, совладанa беше од Словенија (22:29). Дејан Манасков истакна дека од поразот треба да се извлечат поуки.

вторник, 17 јануари 2017 во 09:48
img

Сосиедад со гостинска победа во Малага
Екипата на Реал Сосиедад синоќа ја победи Малага и на домаќините им го нанесе третиот пораз во низа.

вторник, 17 јануари 2017 во 09:35
img

Ван Гал одлучи да ја заврши кариерата
Холандскиот фудбалски тренер Луј ван Гал соопшти дека донел одлука да ја заврши кариерата.

вторник, 17 јануари 2017 во 09:19
img

Јувентус има нов грб
Италијанскиот шампион Јувентус на гала свеченост во Торино го претстави новиот грб и визуелен идентитет на клубот.

вторник, 17 јануари 2017 во 09:18
img

СП 2017: Три од три за Данска, Шпанија и Хрватска
На ракометниот Мундијал во Франција синоќа беа одиграни седум натпревари, а селекциите на Шпанија, Хрватска и Данска ја остварија третата победа и им се приклучија на Франција и Словенија, кои исто така имаат максимални шест бодови.

вторник, 17 јануари 2017 во 09:16
img

Торино испушти два гола предност на дуелот со Милан
Фудбалерите на Торино одиграа нерешено 2:2 синоќа на натпреварот со Милан, иако по само 26 минути водеа со 2:0, а во 32.минута имаа и пенал за три голови предност, но Адем Љајиќ не го реализира ударот од 11 метри.

понеделник, 16 јануари 2017 во 22:54
img

Нејмар е највредниот светски фудбалер
Резултатите од анализата на Меѓународниот центар за спортски студии (ЦИЕС) каде што стручњаците врз основа на разни критериуми пресметуваат кои се најскапите фудбалери на светот, покажаа дека Нејмар е највредниот светски фудбалер.

понеделник, 16 јануари 2017 во 12:57
img

Филип Лазаров: Словенците се фаворити, ама и ние имаме шанси за триумф
Македонската ракометна репрезентација денеска од 17:45 часот на ракометниот Мундијал ја очекува натпревар со Словенија, селекција против која многу натпревари, пред се пријателски, има одиграно Филип Лазаров.

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА