МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

ПОСЛЕДНИ НОВОСТИ

понеделник, 20 ноември 2017 во 13:27
img

Во два одделни случаја повредени три лица на кејот на Вардар
Во два одделни случаја на кејот на реката Вардар биле нападнати и повредени две лица во тепачка со поголема група, а едно било повредено со нож од страна на две лица.

понеделник, 20 ноември 2017 во 13:24
img

Разбојништа во Скопје на булевар „Партизански одреди“
Синоќа по 18 часот на булевар „Партизански одреди“ извршени се две разбојништва во кои со закана со нож се одземени пари и часовник.

понеделник, 20 ноември 2017 во 13:22
img

Триесет илјади денари украдени од обложувалница во Скопје
Непознато лице синоќа со закана со пиштол од вработените во спортска обложувалница лоцирана во Трговскиот центар „Лептокарија“ одзелo околу 30.000 денари, по што го напуштил местото на настанот.

понеделник, 20 ноември 2017 во 13:21
img

Дескоска: Ученичкото организирање значајна можност за „демократска едукација“
Ученичкото организирање е значајна можност за „демократска едукација“. Преку здружувањето, учениците учат за начините на организирано остварување на своите права и интереси. А со учество во процесот на одлучување, вежбаат демократија, но и се коректив на возрасните кога се одлучува за прашања што се од интерес на учениците.

понеделник, 20 ноември 2017 во 13:19
img

Мета: Подобро да соработуваме отколку да си судиме за прашања од минатото
Албанија се залага за почитување на малцинските заедници, нивниот идентитет и култура. Имаше измени на законот, кој ја регулира оваа област и кој беше во согласност со европските стандарди, изјави албанскиот претседател Илир Мета на заедничката прес-конференција со неговиот домаќин претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов, запрашан за неодамнешното признавање на бугарско малцинство во Албанија.

понеделник, 20 ноември 2017 во 13:16
img

Два проценти скопјани го селектираат отпадот целосно
Два проценти од жителите на Скопје го селектираат отпадот целосно, а 29 отсто го селектираат делумно, покажува истражувањето на НВО Гоу Грин, што денеска беше презентирано на јавната дебата „Дали го селектираме отпадот во нашите домови“ по повод Европската недела за помалку отпад.

понеделник, 20 ноември 2017 во 13:01
img

Судењето за „Траекторија" закажано за 6 декември
Судењето за предметот „Траекторија" на Специјалното јавно обвинителство, ќе почне на 6 декември, Кривичниот суд, кој на 13 ноември го прифати обвинението на СЈО за случајот, дал и два дополнителни датума за судење, 18 и 26 декември, потврдија од СЈО.

понеделник, 20 ноември 2017 во 12:58
img

СКМ: Македонија за пет години може да остане без сметководители
За пет години во земјава можно е да нема кој да ги извршува сметководствените услуги, алармира Здружението.

понеделник, 20 ноември 2017 во 12:56
img

Иванов - Мета: Поддршка за членството на Македонија во НАТО
Сите со нетрпение очекуваме Македонија да го заземе заслуженото место во НАТО, но и да постигне видлив напредок на патот кон европската интеграција, порача денеска во Скопје претседателот на Албанија, Илир Мета, по средбата со неговиот домаќин, македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

понеделник, 20 ноември 2017 во 12:54
img

Поради сомнителен пакет евакуиран конзулатот на САД во Цирих
Сомнителна пластична вреќа на која се испишани анти- американски слогани е пронајдена во близина на американскиот конзулат во Цирих.

понеделник, 20 ноември 2017 во 12:39
img

Граѓани на Охрид реагираат на незаконски активности при реставрацијата на Алипашината џамија
Граѓани на Охрид организирани во Здружението „Совест“ реагираат на начинот на кој се врши реставрацијата на Алипашината џамија во Охридската чаршија, како и на градежните активности околу самиот објект, за кои тврдат дека се спроведуваат без соодветна дозвола од надлежните институции.

понеделник, 20 ноември 2017 во 12:37
img

Стабилно и суво време, утринската температура под нула, дневната во пораст
Стабилно и суво време со ниски температури следува во наредните денови. Утре на повеќе места утринските ќе бидат под нула, а дневните температури ќе бидат во постепен пораст.

понеделник, 20 ноември 2017 во 12:34
img

Во Кривичен суд рочиште за „Насилство во Центар“
Во Кривичниот суд денеска се одржува рочиште за случајот „Насилство во Центар“ во кој обвинети се лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката Даниел Рангелова и уште 11 други лица.

понеделник, 20 ноември 2017 во 12:29
img

Бројот на бегалци од Косово се уште висок, потребни се трајни решенија
Бројот на бегалци од Косово се уште е висок, иако поминаа 18 години од косовската криза. Потребни се трајни решенија за проблемите со кои се соочуваат овие лица, беше истакнато на дводневната конференција што започна денеска во Скопје во организација на Народниот правобранител и УНХЦР.

понеделник, 20 ноември 2017 во 12:23
img

Обвинетите бараат одложување на главната расправа за „Насилство во Центар“
Адвокатите на обвинетите во случајот „Насилство во Центар“ на денешното рочиште веќе два часа бараат одложување на главната расправа. Во моментот на нивно барање судијката Тања Михајлова даде пет минути пауза.

1  2  3  4  5  6  7

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА