МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

ПОСЛЕДНИ НОВОСТИ

петок, 21 јули 2017 во 13:34
img

Филхармонијата ќе ја почне концертната сезона 2017/2018 на 21 септември
Со комплексни и величествени оркестарски дела кои ќе бидат изведени под диригентската палка на Борјан Цанев, на 21 септември во новата сала ќе почне концертната сезона 2017/2018, соопшти Македонската филхармонија, која ја подготвила програмата за новата сезона, најавувајќи многу премиери, нови и досега неизведени дела.

петок, 21 јули 2017 во 13:30
img

Османи: Во следниот период ќе имам средби со опозицијата за ЕУ агендата
Владата и опозицијата заедно да бидат автори за реформски систем кој Брисел го бара за нова позитивна препорака. Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, интензивно започна консултации со невладините организации за мерките кои треба да се спроведат во следните 3, 6 и 9 месеци

петок, 21 јули 2017 во 13:26
img

Таравари: Наскоро ќе има нови директори, бараме најдобри решенија
Наскоро ќе има нови директори, расмислуваме и секогаш мислиме за најдобри решенија, затоа и не брзаме. Здравството треба полека да изнаоѓа луѓе кои знаат и умеат убаво да управуваат со здравствените институции, изјави денеска министерот за здравство Арбен Таравари.

петок, 21 јули 2017 во 13:20
img

Претеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Потребен е договор со Бугарија кој ќе решава проблеми, а не да создава нови
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ смета дека договорот за добрососедство со Бугарија, што треба да се потпише на 2 август, ќе биде асиметричен и во корист на Бугарија ако во него не се вметнат забелешките што ги дале на затворената седница на која се разгледуваше.

петок, 21 јули 2017 во 13:17
img

Промовиран проектот „Добредојде бебе“
Сите мајки кои ќе се породат во Скопје од денеска во рок од 48 часа доколку сакаат пред да бидат испишани од породилното одделение можат за детето да добијат извод од матичната книга на родените. Услов е да се приложат личните карти на двајцата родители, кои треба да имаат одредено име на детето.

петок, 21 јули 2017 во 13:09
img

Љупчо Бубо Каров ангажиран за советник на министерот за комуникации Поповски
Љупчо Бубо Каров од денеска е надворешен советник на министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во Владата на Република Македонија.

петок, 21 јули 2017 во 13:07
img

Инженерите и архитектите бараат промени во законската регулатива
Промени во законите за градење и за урбанистичко и просторно планирање со цел поквалитени инженерски услуги и подобра бизнис клима, побара раководството на Комората на овластени архитекти и инженери (КОАИ) на денешната средба со министерот без ресор задолжен за подобрување на инвестициската клима Зоран Шапуриќ.

петок, 21 јули 2017 во 12:59
img

МНР: Нема сознанија за повредени македонски граѓани во земјотресот во Грција и Турција
Засега нема сознанија за повредени македонски граѓани во земјотресот што ги погоди грчкиот остров Кос и турското крајбрежје, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, повикувајќи се на официјалните инфомации од надлежните турските и грчки органи.

петок, 21 јули 2017 во 12:57
img

Почна реконструкцијата на улицата „Втора македонска бригада“
Почнаа градежните работи за реконструкција на коловозот на улицата „Втора македонска бригада“ на потегот од крстосницата со улица „Христијан Тодоровски Карпош“ до кружниот тек на улицата „Лазо Трповски“.

петок, 21 јули 2017 во 12:43
img

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е политичко обвинителство, управувано од страна на СДС
Како што минува времето, така на површина се повеќе излегува непрофесионалното, незаконско и необјективно постапување на СЈО кое е политичко обвинителство, управувано од страна на СДС со единствена цел да го оцрни раководството на ВМРО-ДПМНЕ, порачуваат од опозициската партија.

петок, 21 јули 2017 во 12:30
img

Таксист за тура од 14 километри наплатил 280 евра!!
Полицијата во Прага привела еден таксист кој по вообичаената пракса на локалните таксисти , на странците да им наплаќаат енормни цени за кратки возење, претерал и на една туристка од странство за тура од 14 километри и наплатил дури 280 евра, наместо максималната која изнесува 20 евра.

петок, 21 јули 2017 во 12:16
img

Груевски: Не планирам да бегам, туку да победам на избори
Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во врска со случајот на СЈО „Титаник“ за изборни нерегуларности, истакна дека не сторил никакво кривично дело поради кое би се плашел и би побегнал. Вели дека едвај чека да почне судењето за да ја докаже својата невиност. Случајот на СЈО, смета Груевски, е политички прогон против него и неговите соработници.

петок, 21 јули 2017 во 12:12
img

АД ЕЛЕМ: Немаме скриени, ниту заостанати долгови кон стопанството
АД ЕЛЕМ нема скриени, ниту заостанати долгови кон стопанството, односно кон економските субјекти со кои има воспоставено деловни односи, порачуваат од компанијата.

петок, 21 јули 2017 во 12:00
img

„Титаник“: СЈО бара притвор, одбраната укинување на мерките за претпазливост
Апелацискиот суд денеска продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности.

петок, 21 јули 2017 во 11:51
img

Заев на средба со градоначалниците на Охрид и Струга
Вратите на Владата на Република Македонија се отворени за сите општини и во прв план на актуелната Влада е интересот и решавањето на проблемите на граѓаните во сите општини, без разлика на тоа која политичка партија е на чело на локалната самоуправа, порача премиерот Зоран Заев на вчерашната средба со градоначалниците на Струга и Охрид, Мустафа Забзун и Никола Бакрачески, во придружба на нивните најблиски соработници.

1  2  3  4  5  6  7

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА