МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

ПОСЛЕДНИ НОВОСТИ

понеделник, 20 ноември 2017 во 15:12
img

НФФ: Измени на Законот за персонален данок ќе удрат по најсиромашните земјоделци
Измените на Законот за персонален данок на доход негативно ќе се одразат врз земјоделците, а дел од предвидените решенија посебно ќе удрат по најмалите и најсиромашни производители, смета Националната федерација на фармери (НФФ).

понеделник, 20 ноември 2017 во 15:09
img

Хан во Скопје, под лупа акцискиот план 3-6-9
Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан започна со средбите со македонскиот државен врв.

понеделник, 20 ноември 2017 во 14:57
img

Ќе се отвора Центар за ран детски развој во Куманово
Ќе се отвора Центар за ран детски развој во Куманово. Претставници на УНИЦЕФ и градоначалникот Максим Димитриевски денеска потпишаа Меморандум за соработка за изградба односно реконструкција на просторија во основното училиште „Јероним Де Рада “ во селото Черкезе наменета за центарот.

понеделник, 20 ноември 2017 во 14:48
img

Повеќе пари за медиумите и намалување на казните, побараа медиумските работници од владата
Повеќе пари за медиумите и намалување на казните. Ова се генерално барањата на медиумските работници до владата.

понеделник, 20 ноември 2017 во 14:43
img

Истече ултиматумот за повлекување на Мугабе
Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе се соочува со импичмент, откако претпладнево истече дадениот ултиматум доброволно да си поднесе оставка. Владејачката партија на Зимбабве, која вчера го исклучи Мугабе од лидерската позиција, му даде рок до денеска самиот да си замине од претседателската позиција или во спротивно ќе се соочи со импичмент.

понеделник, 20 ноември 2017 во 14:39
img

Почина еден од најсуровите убијци во САД Чарлс Менсон
Чарлс Менсон, еден од најзлогласените криминалци во сад кој стана симбол на темната страна на контра културата во 60-ите години од минатиот век, почина на 83-годишна возраст, никогаш не излегувајќи на слобода за злосторствата што ги извршија следбениците на неговиот култ.

понеделник, 20 ноември 2017 во 14:25
img

Уште десет дена за забелешки за измените на законот за медиуми
До 30 ноември медиумските здруженија, поединци и други засегнати ќе можат на страната на ЕНЕР да остават забелешки за втората драфт верзија на измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

понеделник, 20 ноември 2017 во 14:23
img

Организирани посети и бесплатни прегледи во рамки на неделата на грижа за стари лица
Инфо пунктови за здравствена превенција и прегледи, дистрибуција на прехранбени пакети, посети во домашни услови, донаторски средби и хуманитарен концерт организира црвениот крст на град Скопје во рамки на „неделата на грижа за стари лица“.

понеделник, 20 ноември 2017 во 14:21
img

Мета: Подобро да соработуваме отколку да си судиме за прашања од минатото
Ако постојано се судиме меѓу себе, немаме да имаме време да се сакаме – со овој цитат од Мајка Тереза албанскиот претседател Илир Мета порача дека Македонија и Албанија можат да бидат пример за добрососедство во регионот ако меѓусебно се подржуваат и имаат придобивки од тоа.

понеделник, 20 ноември 2017 во 14:14
img

Ставрески: „Исцелител“ е филм за рушењето на рационалните вредности
Вчудовиден од тоа колку се пропаднати рационалните и здрави вредности, кога луѓето ја загубиле довербата во медицината, дури и во теоријата на еволуцијата, и повеќе им веруваат на исцелители и теории на заговори, во исто време пропаѓајќи во сиромаштија, го поттикнало младиот режисер Ѓорче Ставрески да ја напише и пренесе на филм приказната за својот прв долгометражен игран филм.

понеделник, 20 ноември 2017 во 14:11
img

Сугарески-Томан: Интензивирање на соработката меѓу Македонија и Чешка
Интензивирање на соработката меѓу Македонија и Чешка, особено во делот на економијата, беше тема на разговор меѓу министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и чешкиот амбасадор Мирослав Томан што денеска се одржа во Скопје.

понеделник, 20 ноември 2017 во 14:06
img

Груевски и Јанакиески не чувствуваа вина за насилствата пред општина Центар
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, кој е првообвинет во предметот „Насилство во Центар“ на денешната главна расправа во Кривичниот суд се изјасни како невин по обвиненијата што против него ги поднесе СЈО.

понеделник, 20 ноември 2017 во 14:04
img

Казна за сопствениците на руинираниот брод „Мис Стон“
Казна за сопствениците на руинираниот брод „Мис Стон“, кој вчера делумно потона и го загади каналот со десетина литри нафта, што се излеа од резервоарот. Денеска општината со механизација го извади потонатиот брод од Студенчишта.

понеделник, 20 ноември 2017 во 14:02
img

Ако БПЦ го прифати барањето од МПЦ-ОА, грчките медиуми очекуваат реакции од другите православни цркви
Ако бугарската патријаршија го прифати барањето и стане мајка – црква, тогаш ќе има реакции од останатите православни цркви – коментира грчкиот сајт Ортодоксија во анализата за барањето на МПЦ-ОА до БПЦ.

понеделник, 20 ноември 2017 во 13:46
img

БПЦ утре ќе заседава, нема потврда дали ќе го разгледува писмото од МПЦ
Врвот на Бугарската православна црква од утре па во следните неколку дена ќе го одржува редовниот Зимски собор, но нема потврда дека на него ќе се разгледува и писмото упатеното од Синодот на МПЦ, во кое се бара да ја признае нејзината афтокефалност, а за возврат МПЦ би ја прифатила БПЦ како своја Мајка-црква.

1  2  3  4  5  6  7

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА