01

Доналд Трамп попладнево положува заклетва – најавени масови протести

Милијардерот, контроверзниот бизнисмен кој продаваше недвижнини, а се прослави со организирање и учество на реални телевизиски шоуа,по победата над Хилари Клинтон, денеска ќе биде инаугуриран за 45 претседател на најмоќната држава на светот. Во пресрет на инаугурацијата, Трамп синоќа во говорот во Линколн меморијалниот центар потврди дека е подготвен за промени – токму она од што стравуваат илјадниците американци кои синоќа протестираат низ американските држави.

01

ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на СЈО за „Пуч“ скандалозна, срамна и политичка

Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ ја оцени како скандалозна, срамна и политичка одлуката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) да го повлече обвинението за случајот „Пуч“.

01

27 готови проекти за сточарски фарми финансирани од ИПАРД 2

Готови проекти за изградба на фарми. Министерството за земјоделство на сточарите им нуди комплетно подготвена документација за аплицирање за ИПАРД 2 средствата.

01

Македонија со Миркуловски во тимот утре против Норвешка во мундијалското осминафинале

Утре со почеток во 16 часот, македонските ракометари ќе го почнат мечот од осминафиналето на Светскиот шампионат во Франција против репрезентацијата на Норвешка.

01

Патот на Трамп до Белата Куќа – контроверзи, скандали, ниски удари

Кога пред точно половина година, Трамп однапред прогласи победа, сите го доживеаја со потсмев и омаловажување.